Xi Jinping, desemnat preşedinte al Chinei de către Parlament

Parlamentul chinez l-a ales joi pe Xi Jinping preşedinte al Republicii, o formalitate pentru un nou lider al Partidului Comunist Chinez (PCC) ce încheie tranziţia începută în noiembrie la conducerea celei de a doua puteri mondiale.
Alina Costache
14 mart. 2013, 06:18
Xi Jinping, desemnat preşedinte al Chinei de către Parlament

„Anunţ acum că tovarăşul Xi Jinping este ales preşedinte al Republicii Populare China”, a declarat Liu Yunshan, un oficial de rang înalt din cadrul PCC ce prezida şedinţa Adunării Naţionale Populare (ANP, Parlament), transmisă în direct la televiziune, potrivit Mediafax.

Citeşte şi China nu va abandona Coreea de Nord, pledând pentru dialog

Xi Jinping, în vârstă de 59 de ani, îi succedă lui Hu Jinato şi va fi secondat de Li Keqiang ca premier, a cărui desemnare de către ANP este prevăzută vineri. Li Keqiang îl înlocuieşte în funcţie pe Wen Jiabao. Ales la conducerea PCC în cadrul Congresului al XVIII-lea, în noiembrie, calea lui Xi Jinping către preşedinţia Republicii a fost deschisă în mod automat, toate organele de stat fiind supuse partidului comunist unic.

Obţinând şefia de statului, Xi Jinping va reprezenta de acum China la nivel internaţional. De asemenea, el deţine de-acum toate frâiele puterii în China, pentru următorii zece ani. Spre deosebire de predecesorul său, imediat ce a fost ales secretar general al PCC, el a preluat preşedinţia puternicei Comisii Militare Centrale, organul prin care Partidului Comunist conduce Armata Populară pentru Eliberare (APL).

Citeşte şi Efectele poluării din China: Cum arată apele din „satele cancerului” GALERIE FOTO

Prima vizită oficială în străinătate a lui Xi Jinping în calitate de preşedinte al Republicii este prevăzută, până la sfârşitul lunii, la Moscova, urmată de un turneu în Africa. Primul lider născut după fondarea regimului de către Mao Tse Tung, în 1949, el este fiul unui erou revoluţionar, fiind cunoscut din acest motiv şi ca unul dintre „prinţii roşii” ai nomenklaturii celei de a doua puteri mondiale.

Personalitatea sa se confundă cu o carieră a unui aparatcik ce a ştiut să urce cu abilitate şi prudenţă în ierarhia comunistă. „În istoria recentă nu există o altă figură comparabilă care să cumuleze atât de multă putere” în atât de puţin timp, a comentat Willy Lam, un expert în politica chineză la Universitatea Hong Kong.

Citeşte şi China: Suntem pregătiţi pentru un război valutar

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cum poţi afla dacă ai moştenit acţiuni primite de părinţi sau bunici în Cuponiada anilor ’90: actul esenţial pentru a fi despăgubit
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Fostul jucător din Liga 1 ajuns în comă a plecat după retragere în afară pentru ”un trai mai bun”! Munca de jos l-a învățat o lecție: ”Tata m-a întrebat: «Fotbal sau școală?»”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet