Zborul MH370: Prăbuşirea este confirmată, dar recuperarea resturilor avionului va fi foarte dificilă

Malaezia a confirmat luni că Boeingul 777 al companiei sale naţionale, ce a decolat pe 8 martie de la Kuala Lumpur către Beijing cu 239 de persoane la bord şi a dispărut de pe radar la o oră după ce s-a ridicat de la sol, s-a prăbuşit în Oceanul Indian departe de coastele Australiei, relatează agenţiile internaţionale de presă, potrivit Agerpres.
Romania TV
24 mart. 2014, 19:25
Zborul MH370: Prăbuşirea este confirmată, dar recuperarea resturilor avionului va fi foarte dificilă

Misterul ce învăluie zborul MH370, care s-a abătut semnificativ de la rută, va fi greu de elucidat, mai ales că recuperarea cutiilor negre şi a resturilor aparatului se anunţă foarte dificilă.

Potrivit autorităţilor malaeziene, datele furnizate de operatorii sateliţilor Inmarsat şi AAIB (Biroul britanic de investigare a accidentelor aeriene) indică faptul că avionul s-a îndreptat către sud, într-o direcţie opusă planului său de zbor, şi ultima sa poziţie a fost în mijlocul Oceanului Indian, la circa 2.500 de kilometri de coastele de sud-vest ale Australiei. De asemenea, posibile resturi ale aparatului au fost observate de sateliţi şi avioane în respectiva zonă a oceanului.

Conform datelor disponibile până în prezent, transponderul avionului (emităţorul radio) ar fi fost deconectat intenţionat de la bordul avionului pentru ca acesta să nu mai poată fi detectat de radar şi să fie deturnat către o altă destinaţie. După deconectarea acestui instrument, avionul ar fi fost direcţionat ori pe un culoar către Asia Centrală, ori pe un altul către sudul Oceanului Indian. Însă cei mai mulţi experţi au privilegiat acest al doilea culoar deasupra oceanului, întrucât chiar şi fără transponder avionul ar fi fost detectat de radarele militare ce supraveghează spaţiile aeriene naţionale.

Însă chiar dacă se va reuşi delimitarea perimetrului prăbuşirii, recuperarea resturilor avionului va fi extrem de dificilă, fiind o zonă foarte ostilă, departe de uscat şi cu ape adânci şi agitate. Departamentul american al Apărării a trimis în zonă un sonar capabil să detecteze semnalele cele două cutii negre ale avionului, care înregistrează parametrii de zbor şi conversaţiile dintre piloţi, dar de obicei aceste semnale slăbesc în intensitate şi emiterea lor încetează complet după 30 de zile.

Potrivit experţilor, localizarea şi recuperarea resturilor avionului malaezian vor fi mai complicate decât în cazul Airbusului 330 al companiei Air France care s-a prăbuşit în iunie 2009 în Oceanul Atlantic în apropierea coastelor Braziliei şi pentru a cărui găsire a fost nevoie de doi ani.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Ce decizie a luat jucătoarea de tenis care anunța public că își caută iubit. A primit o mulțime de propuneri, însă a stat ceva pe gânduri
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. A murit un mare pianist de jazz: O pierdere imensă
Playtech.ro
Diferența de gust dintre Coca-Cola și Pepsi. Ingredientul care le face diferite
Adevarul
Cine pune în pericol siguranța energetică a României și face jocurile Rusiei. Economist: „Erați în echipă cu Călin Georgescu”
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
INCENDIU în sectorul 6 din București! S-a emis RO-ALERT
Cancan.ro
Triplă tragedie în familia gravidei moarte în explozia din Rahova! Ce s-a întâmplat cu fratele ei
iamsport.ro
Ion Țiriac l-a văzut pe David Popovici când era copil și a rămas marcat de ceea ce a urmat: 'L-am cunoscut din întâmplare'
MediaFlux
Un fost ministru al Muncii critică înghețarea salariului minim. ”E o greşeală enormă atât în plan politic, cât şi economic”
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025