Zegrean, despre revocarea lui Kovesi: Preşedintele nu putea să nu respecte decizia CCR. Nu cred că se va opri aici lupta anticorupţie

Fostul preşeedinte al Curţii Constituţionale a României (CCR) Augustin Zegrean a declarat, luni, că în ceea ce priveşte revocarea procurorului şef al Direcţiei Naţionale Antucorupţie, preşedintele a făcut ceea ce trebuia să facă, pentru că nu putea să nu respecte decizia CCR. "Cine se bucură de îndepărtarea doamnei procuror de acolo se bucură prea devreme", spune Zegrean care este convins că lupta antocorupţie în România nu se va opri aici, scrie news.ro.
Romania TV
09 iul. 2018, 07:40
Zegrean, despre revocarea lui Kovesi: Preşedintele nu putea să nu respecte decizia CCR. Nu cred că se va opri aici lupta anticorupţie

„Cred că preşedintele a făcut ceea ce a fost obligat să facă, nici el nu ar fi vrut să facă asta, dar decizia este definitivă, este obligatorie, nu putea să nu respecte decizia Curţii. Eu cred că nu se termină lumea aici, nu se termină lupta anticorupţie”, a declarat, luni, la Digi 24, Augustin Zegrean.

Potrivit acestuia, instituţiile statului sunt puternice şi au legislaţia necesară pentru a continua această luptă, fiind „bine consolidate”.

„Îmi pare rău pentru Laura Codruţa Kovesi este persoana care şi-a făcut datoria aclo cu prisosinţă şi merita să-şi ducă mandatul la capăt, dar, dacă politicienii asta au vrut, asta au avut. Nu cred că se va opri aici lupta antocorupţie, instituţia este mare, este puternică, are legislaţie suficientă pentru a-şi face treaba în continuare. Cine se bucură de îndepărtarea doamnei procuror de acolo, se bucură prea devreme şi degeaba pentru că, sigur, se va găsi un procuror care să-i ţină locul şi care să ducă treaba mai departe. Este prea susţinută lipta antocorupţie de o parte din societate şi de partenerii externi ca să se oprească aici”, a mai spus Zegrean.

Acesta a apreciat că preşedintele Klaus Iohannis a făcut bine că a respectat decizia CCR „pentru că dacă nici deciziile justiţiei nu se respectă, lucrurile se încurcă rău de tot”.

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat decretul de revocare a Laurei Codruţa Kovesi din funcţia de procuror-şef al DNA, a anunţat, luni, purtătorul de cuvânt al şefului statului, Mădălina Dobrovolschi.

 

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Transfer de 1,5 milioane de euro la Universitatea Craiova! Simon Elisor a fost prezentat oficial de campioana României. Update exclusiv
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 1 iulie. Cât valorează euro și dolarul american la începutul lunii. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
Măsura prin care ANRE vrea să îi ajute pe români să evite facturile uriașe la energie. Când vei primi avertizare pe telefon despre consum
Adevarul
Leguma care poate pune în pericol glanda tiroidă. Cine trebuie să fie atent la consumul ei, potrivit medicilor
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Jucătorii de la FCSB au boicotat antrenamentul, iar Gigi Becali a mers de urgență la stadion: ”Vă credeți fotbaliști?”
MediaFlux
Un an de vechime la pensie va costa mai mult de la 1 iulie. CNPP anunță recalculări
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?