Zidul lui Trump, de la frontiera cu Mexicul, afectat de inundaţii. Ploile au distrus porţiuni importante din el FOTO

Porţiuni din zidul ridicat la frontiera cu Mexicul în timpul administraţiei preşedintelui Donald Trump au fost avariate aparent din cauza intemperiilor care au afectat în ultimul timp sudul Arizonei.
Daniel Spătaru
23 aug. 2021, 12:19
Zidul lui Trump, de la frontiera cu Mexicul, afectat de inundaţii. Ploile au distrus porţiuni importante din el FOTO

Agenţi vamali şi de pază a frontierelor SUA au confirmat că inundaţii „istorice” la frontiera Statelor Unite cu Mexicul sunt la originea acestor distrugeri, între care mai multe porţi metalice din zidul lui Trump, larg deschise, au fost scoase din balamalele lor, iar în multe cazuri acestea sunt împotmolite în noroi şi în moloz.

Ploile musonice au provocat inundaţii severe în regiune în ultimele zile, ameninţând să depăşească recordul precipitaţiilor din 1964.

Conform site-ului Gizmodo, preluat de Agerpres, prejudicii importante au fost cauzate zidului de frontieră, ale cărui costuri se ridică la mai multe miliarde de dolari, în zona San Bernardino Ranch, situată între Douglas, Arizona şi San Bernardino Wildlife Refuge.

Citeşte şi Numărul albilor din SUA, pentru prima oară în scădere, în istoria de peste 200 de ani a ţării. Populaţia de asiatici şi hispanici a crescut cel mai mult

În timpul campaniei sale electorale din 2015, când a candidat pentru primul său mandat la Casa Albă, fostul preşedinte american Donald Trump promisese ridicarea unui zid puternic, stavilă în calea migraţiei ilegale, pentru care va plăti Mexicul. „Nimeni nu construieşte ziduri mai bine decât mine, credeţi-mă!„, afirmase el în iunie 2015. „Şi le voi construi foarte ieftin„, asigurase atunci Trump. În realitate, finanţarea sectoarelor din zidul pe care Trump le-a putut construi înainte de a preda ştafeta la Casa Albă în ianuarie provine din fonduri federale, dintre care miliarde de dolari de la Ministerul Apărării.

Kate Scott, de la Centrul Madrean Archipelago Wildlife, descrie porţile avariate ca fiind într-o stare de „paragină” alături de o fotografie postată de ea pe Twitter.

Jose Manuel Perez Cantu, de la organizaţia neguvernamentală Cuenca de Los Ojos, a declarat pentru Gizmodo că ştie de şase porţi într-un singur loc distruse de inundaţii.

Citeşte şi Donald Trump i-a graţiat în ultima zi de mandat pe fostul său consilier, Steve Bannon, dar şi pe omul care l-a invitat pe Dragnea în SUA

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Cum comentează Mihai Stoica imaginile cu bucuria la bustul gol după Dinamo – FCSB 1-2: ”Nu prea îmi place! Nu pot să mă comport ca un om de 61 de ani” Ce spune de reacția lui Tavi Popescu 
Capital.ro
Verificare online pentru fondul de pensie privată. Ghidul Casei de Pensii pentru românii cu bani la Pilonul II
Playtech.ro
Ce nu trebuie să faci niciodată dacă vezi un urs aproape de casă
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1 îl distruge pe Pancu: ”Trădător de club, circar, bufon! Nu are nicio jenă să se mângâie singur”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile virate pe card. Casa de Pensii explică totul pentru pensionari
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți