ASTRA – FCSB 1-0. Prima mare surpriză din sezonul 2018-2019 al Ligii 1

Astra a detonat prima bombă a sezonului şi s-a impus, sâmbătă, la Giurgiu, cu 1-0 în faţa celor de la FCSB.

21 iul. 2018, 19:51

FCSB a început în forţă, dar Florin Tănase nu a putut relua pe poartă în minutul 3. Mingea a fost deviată de defensiva Astrei, iar Iliev a scos in-extremis cu un reflex de senzație. Astra a tâșnit pe contraatac după un carambol în careul propriu, dar Balaure, trezit cu mingea la picior în careul de 16 metri, a trimis în blocaj. Astra a echilibrat partida și a lovit decisiv în minutul 43: Llullaku a scăpat de marcajul lui Man și a marcat cu capul la cornerul lui R. Moise.

Moruțan și Qaka, achizițiile din vară, au impulsionat jocul vicecampioanei după pauză. Iliev a închis poarta, a mai avut o intervenție spectaculoasă la lovitura de cap a lui Tănase, în minutul 88, și a păstrat toate punctele la Giurgiu.

ASTRA – FCSB 1-0 (1-0)

A marcat: LLULLAKU 43.

ASTRA: Iliev – Belu, Bejan, Erico Da Silva, Al. Stan – R. Moise, F. Mrzljak – S. Balaure, N. Roșu (71 Biceanu), L. Buș (90 Val. Gheorghe) – A. Llullaku (80 Radunovic). Antrenor: Marius Măldărășanu.

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Bălașa, Planic, Morais – Ov. Popescu, Nedelcu (46 Qaka; 78 Momcilovic), Teixeira – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (46 Moruţan). Antrenor: Nicolae Dică.