Celebra cursă moto din Insula Man a făcut deja prima victimă. Dan Kneen a murit la doar 30 de ani

Celebra cursă Isle of Man TT a început cu sesiunile de antrenamente, iar un accident fatal a avut loc chiar în primul tur al sesiunii, după cum anunţă organizatorii.

31 mai 2018, 10:39

Dan Kneen este cel de-al 256-lea motociclist mort în această cursă, în cei 107 de istorie a competiţiei. De remarcat că anul trecut au murit trei motociclişti, iar în 2016 numărul celor decedaţi a fost de patru. Organizatorii spun că accidentul lui Dan Kneen s-a petrecut în secţiunea Churchtown, iar motociclistul a murit chiar la faţa locului, până la sosirea medicilor.

Dan Kneen era născut chiar în Insula Man, pe 26 iunie 1987, iar în carieră a câştigat de trei ori Manx Grand Prix, dar şi Ulster Grand Prix. De asemenea, a încheiat pe podium anul trecut în Isle of Man TT, în cursa Superstock.

Dan Kneen concura pentru echipa nord-irlandeză Tyco BMW, iar marţi noapte reuşise cel mai bun tur în TT Mountain Course, cu o vitezuă de vârf de 212 km/oră.