Cum a fost hackerit sistemul informatic al Primăriei Sectorului 1. De miercuri, se pot înregistra din nou documente on-line

Sistemul informatic al Primăriei Sectorului 1 a fost deblocat după mai bine de 24 de ore, activitatea instituției revenind la normal în cursul zilei de miercuri. Marţi după-amiază, primarul Dan Tudorache a sesizat DIICOT, procurorii precizând ulterior că ar fi fost vorba despre un atac cibernetic asupra primăriei. 
Cristina Macuc
14 sept. 2016, 13:31
Cum a fost hackerit sistemul informatic al Primăriei Sectorului 1. De miercuri, se pot înregistra din nou documente on-line

„Începând de marți, 13 septembrie 2016, orele 14.00, rețeaua informatică a primăriei a devenit nefuncțională din cauza unui virus informatic care s-a propagat prin intermediul e-mail-ului. Imediat după depistarea virusului, specialiștii IT ai Primăriei Sectorului 1 au oprit sistemul informatic pentru a izola virusul și a nu pune în pericol securitatea datelor stocate în rețea. Menționăm că documentele primăriei nu au fost afectate”, precizează Primăria Sectorului 1 într-un comunicat remis la redacţie miercuri.

Conform sursei citate, sistemul informatic al Primăriei a fost deblocat după aproape o zi, activitatea instituției revenind la normal miercuri după-amiază, astfel că locuitorii pot folosi din nou serviciile online ale administraţiei locale.

„Marţi, in jurul orei 14.00, colegii mei au sesizat o problemă la sistemul informatic al primăriei. Au oprit calculatoarele cât au putut de repede. Am sunat la poliţie, a venit DIICOT în jurul orei 18.00. Acum sunt persoane care încearcă să rezolve această problemă. Este cu siguranţă un atac cibernetic, sunt niste hackeri. Aşa au spus aseară. Vom vedea cât de repede vom repune în funcţiune sistemul pentru că nu putem ţine legătura cu cetăţenii sectorului 1. Dacă un locuitor doreşte să interacţioneze cu primăria, singura soluţie este să se deplaseze pâna la sediul nostru din Banu Manta. Nu cred că astăzi se va rezolva problema din ce informaţii am eu până în acest moment. Sper să se rezolve cât mai repede şi să îl prindă pe cel care a făcut asta. Nu am nicio bănuială”, a declarat marţi primarul Sectorului 1, Dan Tudorache, citat de Mediafax. 

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Pentru ce salariu renunță Marcel Ciolacu la scaunul de deputat. Fostul premier candidează la șefia CJ Buzău
Capital.ro
Sistemul de pensii din România, sub presiune majoră după 2030. Avertismentul lui Iancu Guda: Aici este provocarea României
Playtech.ro
Un simplu şurub, secretul pentru a nu mai auzi zgomotele vecinilor. Cum funcţionează trucul
Adevarul
„Un idiot”. Nepoata lui Trump își ironizează unchiul, după ce acesta s-a lăudat cu rezultatul unui test cognitiv
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Un bărbat aflat în stare gravă nu a fost verificat timp de cinci zile, la Spitalul Bagdasar-Arseni. Doi medici au fost reținuți de procurori
iamsport.ro
Surpriză! Bölöni a numit ”cel mai inteligent” atacant din istoria României: ”Un om cu un alt caracter, altă viață, deosebit de valoros!”
MediaFlux
Avertisment MAI privind certificatele de naștere, căsătorie sau deces. Românii riscă anularea documentelor VIDEO
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai