Daniel Natea a câştigat aurul la Grand Prix-ul de judo de la Zagreb

Sportivul român Daniel Natea a ocupat primul loc la categoria +100 kg, duminică, în Grand Prix-ul de judo de la Zagreb, la care au participat 15 români.

26 sept. 2016, 03:04

Daniel Natea l-a învins în sferturi pe slovenul Vito Dragic, în semifinale a trecut de belgianul Benjamin Harmegnies, iar în finală s-a impus în fața germanului Sven Heinle.

Larisa Florian (cat. 52 kg) a pierdut meciul pentru medalia de bronz cu Kelly Edwards (Marea Britanie) și s-a clasat pe locul 5.

România a mai fost reprezentată la Zagreb de Vlad Luncan (cat. 60 kg), Cătălin Mircea Mînzăteanu, Remus Lazea (ambii la cat. 66 kg), Marcel Cercea (cat. 73 kg), Elemer Szocs, Vlad Vișan (ambii la cat. 81 kg), Cristian Bodîrlău (cat. 90 kg), Valentin Radu (cat. 100 kg), Mircea Croitoru (cat. +100 kg), Ioana Matei, Alexandra Popa (ambele la cat. 48 kg), Ștefania Adelina Dobre (cat. 57 kg), Lorena Podelenczki (cat. 70 kg).

La competiție au participat 228 de sportivi din 31 de țări, 138 la masculin și 90 la feminin.