Lewis Hamilton, pole position în Marele Premiu al Ungariei de FORMULA 1. Vezi GRILA DE START

Lewis Hamilton va pleca din pole position în Ungaria, poziţie câştigată, sâmbătă, pe o ploaie puternică care a avantajat Mercedes. Valtteri Bottas va pleca de pe locul doi, din fața rivalilor de la Ferrari, Kimi Raikkonen și Sebastian Vettel.

28 iul. 2018, 14:33

Ferrari și Red Bull erau principalele favorite la pole position în Marele Premiu al Ungariei pe baza rezultatelor din antrenamente, însă o ploaie puternică începută în a doua parte a calificărilor a răsturnat complet calculele.

Ca urmare a noilor condiții și a răcirii semnificative a pistei, piloții Mercedes au pus în valoare calitățile monopostului. Lewis Hamilton a obținut pole position-ul după ce a fost cronometrat cu 1:35.658, în timp ce Valtteri Bottas a fost cu aproape 3 zecimi de secundă mai lent și a ocupat locul 2.

Ferrari a fost nevoită să se mulțumească cu a doua linie a grilei de start, cu Kimi Raikkonen și Sebastian Vettel pe locurile 3 și 4 la circa o jumătate de secundă de lider.

Cursa va avea loc, duminică, de la ora 16:00, în direct la Digi Sport şi Telekom Sport.

1 44 Lewis Hamilton Mercedes 1:17.419 1:31.242 1:35.658 26
 2 77 Valtteri Bottas Mercedes 1:17.123 1:32.081 1:35.918 25
 3 7 Kimi Räikkönen Ferrari 1:17.526 1:32.762 1:36.186 26
 4 5 Sebastian Vettel Ferrari 1:16.666 1:28.636 1:36.210 24
 5 55 Carlos Sainz Renault 1:17.829 1:30.771 1:36.743 25
 6 10 Pierre Gasly Toro Rosso Honda  1:18.577 1:31.286 1:37.591 25
 7 33 Max Verstappen Red Bull 1:16.940 1:31.178 1:38.032 24
 8 28 Brendon Hartley Toro Rosso Honda 1:18.429 1:32.590 1:38.128 25