România – Spania 27-25 (10-12) la CE de handbal feminin. Miercuri, de la ora 19:00, meci decisiv cu Ungaria pentru SEMIFINALE

România a trecut, marţi, de Spania, scor 27-25 (10-12), într-un meci din Grupa Principală II de la Campionatul European de handbal feminin. România a acumulat 6 puncte şi are nevoie de un egal cu Ungaria, miercuri, pentru a se califica în semifinale.

11 dec. 2018, 18:10

România a învins Spania după ce au fost conduse și la cinci goluri! „Tricolorele” au revenit incredibil în repriza a doua și s-au impus, fiind în continuare în lupta pentru semifinale.

ROMANIA UNGARIA TVR LIVE STREAM ONLINE VIDEO CAMPIONATUL EUROPEAN HANDBAL FEMININ

România a început foarte slab partida. A fost condusă chiar și la cinci goluri. În primele 13 minute nu reușisem să marcăm decât un singur gol. Am reușit să ne apropiem la două goluri la pauză, când Spania era în avantaj, 12-10. A doua repriză pe teren a existat o singură echipă. Tricolorele s-au trezit. Au arătat fața din primele meciuri ale grupelor și au reușit să se impună. Acum meciul cu Ungaria de miercuri, ora 19:00, va fi decisiv!

România: Neagu 7, Pintea 6, Buceschi 4, Florică 3, Ardean-Elisei 2, Geiger 2, Perianu 1, Laslo 1, Chiper 1

Spania: Gonzalez 6, Pena 5, Fernandez 5, Hernandez 4, Martin 3, Lopez 1, Navarro 1.

Clasament

Au mai rămas de jucat: Olanda – Norvegia (marţi, ora 22:00), Spania – Norvegia (miercuri, ora 16:45), Ungaria – România (miercuri, ora 19:00), Olanda – Germania (miercuri, ora 22:00).