Vplay.ro şi alte 41 de site-uri, sesizate la Poliţie pentru difuzarea de filme şi seriale online

La sesizarea PRO TV, Consiliul Naţional al Audiovizualului va sesiza Poliţia cu privire la 42 de site-uri româneşti care difuzează conţinut, fără a avea drepturi. Printre acestea se numără vplay.ro, serialepenet.ro şi freshon.tv
Romania TV
01 nov. 2012, 13:45
Vplay.ro şi alte 41 de site-uri, sesizate la Poliţie pentru difuzarea de filme şi seriale online

Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a decis, joi, să sesizeze Poliţia cu privire la 42 de site-uri care difuzează filme şi seriale fără să respecte legislaţia audiovizualului şi fără să deţină drepturile pentru conţinutul transmis.

Printre acestea se numără şi vplay.ro, cel mai cunoscut site din România care difuzează astfel de conţinut.

CNA a analizat, în şedinţa de joi, o adresă primită de la SC Pro TV SA, care a semnalat existenţa a 42 de site-uri care oferă servicii media audiovizuale la cerere, fără a deţine drepturi pentru conţinutul difuzat şi fără să fi notificat Consiliul, aşa cum prevede Decizia CNA nr. 320 din 2012.

Articolul 41 din această Decizie prevede că, până la data de 3 septembrie 2012, toţi furnizorii de servicii media audiovizuale la cerere din România aveau obligaţia să completeze şi să transmită la CNA cererea de notificare.

Nerealizarea notificării în termenul respectiv „determină încetarea dreptului de a furniza servicii media audiovizuale la cerere”, potrivit aceluiaşi articol.

În adresa SC Pro TV SA se mai spune că societatea a trimis deja notificări privitoare la drepturile asupra conţinutului către mai multe companii.

După ce au analizat posibilităţile legale pe care le au, membrii CNA au decis cu unanimitate de voturi să sesizeze Poliţia în cazul celor 42 de site-uri care difuzează ilegal filme şi seriale.

„Furnizorii serviciilor media la cerere au obligaţia de a notifica CNA cu privire la această activitate. Până la această dată au fost notificate (la CNA, n.r.) opt astfel de servicii. Pro TV ne-a informat însă cu privire la desfăşurarea ilegală a unor asemenea servicii pe internet, care încalcă drepturile de autor pe care le deţine. CNA va sesiza Poliţia în vederea identificării responsabililor de site şi a clarificării răspunderii legale”, a spus Răsvan Popescu, preşedintele CNA, după luarea deciziei.

Astfel, CNA va sesiza Poliţia cu privire la următoarele site-uri: 

www.xfilmeonline.net

www.filmepeales.com,

www.filmedecomedie.info

www.filmeonlinefree.ro 

www.filme-noi-online.com 

www.filmesubtitrateonline.net

www.filme-free.ro

www.cinemo.ro 

www.990.ro 

www.divxonline.biz 

www.filmehd.net 

www.filme-online-gratis.com

www.filmulde10.com 

www.filmesubtitrate.info 

www.filmesubtitrateonline.net 

www.filme-subtitrate.org 

www.filme-subtitrate.info 

www.filme.online-pe.net

www.filme.online-pe.net

www.filme-online-subtitrate.eu

www.filme-subtitrate.ro

www.hdfilmeonline.info

www.filme-2012.com

www.opticmovie.com

www.cinemaxx.ro

www.1filme.ro

www.filmeonline3d.ro

www.filmeonlinetari.com

www.filmehd-online.net

www.filmeonlinehd.biz

www.seriale-filme.info

www.serialedetop.com

www.serialul.net

www.filmeonline.org

www.filmemisto.com

www.superfilme.net

www.vplay.ro

www.serialepenet.ro

www.tvpug.com

www.neededspark.blogspot.ro

www.deseneanimateonline.info

www.freshon.tv.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți