CUTREMURE succesive în Vrancea. Seismologii avertizează că ar putea veni un seism mare

Vrancea s-a zguduit din nou. Patru cutremure s-au produs în ultimele 24 de ore în zona seismică Vrancea.
Romania TV
05 dec. 2013, 05:27
CUTREMURE succesive în Vrancea. Seismologii avertizează că ar putea veni un seism mare

CUTREMUR DUPĂ cutremurîn Vrancea. Patru cutremure s-au produs miercuri în zona seismică Vrancea, informează Institutul de Fizica Pământului.

Primul cutremur a avut magnitudinea 2,7 pe scara Richter şi s-a produs la ora 04.03, ora României. Seismul s-a produs la o adâncime de 87 de kilometri, oraşele apropiate fiind Covasna (34km), Targu Secuiesc (46km), Focsani (49km), Ramnicu Sarat (53km), Marasesti (56km).

Al doilea cutremur a avut o magnitudine de 2.9 pe scara Richter şi s-a produs la ora 20.20, ora locală. Siesmul s-a produs la o adâncime de 75 km, oraşe apropiate fiind Covasna (40km), Focsani (46km), Ramnicu Sarat (47km), Targu Secuiesc (52km), Marasesti (55km).

Ultimul, cu magnitudine 3.4, a avut loc joi dimineaţă, la o adâncime de 111 kilometri, în zona localităţilor: Covasna (43 km), Valenii De Munte (45 km), Buzau (53 km), Ramnicu Sarat (54 km), Sacele (56 km). Cu puţin timp înainte se produsese unul cu magnitudine 3.6 cam în aceeaşi zonă, potrivit INFP.  

Citeşte şi HARTA RISCULUI în caz de CUTREMUR. Află cât de periculoasă e zona în care locuieşti 

În decembrie, în zona Vrancea s-au mai produs cinci cutremure, cu magnitudini între 2,7 grade şi 3,1 grade.

În luna noiembrie au fost înregistrate, în zona Vrancea, 17 cutremure între 2,6 şi 4,4 grade pe scara Richter. Astfel, în 2 noiembrie s-a produs un cutremur de 3,5 grade, în 4 noiembrie – de 2,9 grade, în 7 noiembrie – de 3,8 şi 3,1 grade, în 10 noiembrie – de 2,7 şi 2,9 grade, în 12 noiembrie – de 3,3 grade, în 13 noiembrie – de 3,1 grade, în 14 noiembrie – de 3,8 grade, în 15 noiembrie – de 3,1 grade, în 17 noiembrie – 3,2 grade, în 20 noiembrie – de 3,1 şi 3,3 grade, în 21 noiembrie – de 4,4 grade, simţit şi la Bucureşti, în 22 noiembrie – de 3,2 grade, în 23 noiembrie – de 2,6 grade şi în 28 noiembrie a fost înregistrat un cutremur de 3,7 grade.

În 6 octombrie, tot în zona Vrancea, s-a produs un cutremur de 5,5 grade pe scara Richter, cel mai mare din ultimii patru ani. Seismul a fost simţit şi la Bucureşti, dar şi în nordul Bulgariei şi în Republica Moldova.

Anul acesta, în zona Vrancea s-au mai produs opt seisme cu magnitudinea de cel puţin 4 grade, la 21 noiembrie (4,4 grade), 15 octombrie (4,7 grade), 11 august (4,5 grade), 28 iulie (4 grade), 12 iulie (4,1 grade), 20 iunie (4,2 grade), 21 aprilie (4,2 grade) şi 6 martie (4,2 grade).

Ce spun specialiştii despre cutremure 

Un cutremur „foarte adânc” ar urma să se producă în Vrancea, zona de risc fiind sudul Moldovei şi mai puţin Capitala, a declarat, la Pro TV, prof. Gheorghe Mărmureanu, care a precizat că „aşa rezultă din analizele” făcute.

„Eu am spus că urmează acum un cutremur foarte adânc. Aşa rezultă din analizele noastre. Poate să fie tip ’40 sau poate să fie tip 1802„, a spus directorul onorific al Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP), prof. Gheorghe Mărmureanu, referindu-se la seismele produse, tot în Vrancea, în 1940 şi 1802, care s-au produs la adâncimea de 150 de kilometri şi au avut magnitudinea de 7,7, respectiv 7,9 pe scara Richter.

Întrebat despre zonele de risc în cazul unui astfel de seism, Mărmureanu a menţionat sudul Moldovei (Focşani, Bacău, Galaţi), Tulcea, dar şi Basarabia şi zona portului Odessa din Ucraina. „În acest caz, Moldova apare, Basarabia, Chişinău, Odessa. În România, este vorba despre Focşani, Bacău, mai puţin Iaşiul. Bucureştiul va fi mai puţin, din punctul meu de vedere. Asta v-o spun că inginer constructor. (…) Galaţi, Tulcea…”, a spus prof. Gheorghe Mărmureanu. 

Citeşte şi Un GEST pe care sunteţi învăţaţi să-l faceţi în caz de CUTREMUR poate fi MORTAL. Ce trebuie să faci de fapt

Seismologul care a prezis devastatorul cutremur din 1977, George Purcaru, susţine că va mai fi un cutremur foarte mare şi în 2013. În ’77, a fost un seism de 7,4 pe Richter care a omorât peste 1.500 de români şi a rănit alţi 11.000. Va fi următorul în 2013. Zona afectată este la Curbura Crapaţilor, în regiunea Vrancea. Cutremurul care va fi, dacă are direcţia de erupţie în direcţia Bucureştiului, atunci va avea distrugeri (în zona Capitalei n.r.), dar nu foarte mari. Magnitudinea acestui cutremur este de 6,7 până pe la 7,1-7,2„, a declarat, recent la România TV, seismologul George Purcaru.

Citeşte şi Centrul naţional de comandă în caz de CUTREMUR s-ar putea prăbuşi la un seism puternic

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Diagnosticul crunt pe care l-a primit o femeie de 56 de ani. Medicii nu au mai văzut niciodată așa ceva. „Operația mi-ar fi fatală”
Capital.ro
Profeția lui Călin Georgescu s-a adeverit. A anunțat din 2024: Vă spun ceva și mai interesant
Playtech.ro
A cumpărat de la vechituri o comodă cu 200 de euro și a descoperit în sertare 190.000 de euro. „Îl caut pe proprietar”
Adevarul
Care a fost cu adevărat primul automobil românesc sută la sută. Nu este vorba despre Dacia
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Denzel Washington despre rețelele de socializare: Îl urmez pe Dumnezeu, nu pe om
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Alertă în România: închideți geamurile și nu ieșiți din case! 29 de județe, afectate de avertizarea ANM
iamsport.ro
Șocant! Cât cere ANAF Cluj pe mașina din imagine: 'E cu tot cu șofer și teren?'
MediaFlux
Întârzieri la pensii și salarii. Consilierul lui Nicușor Dan dă vestea proastă românilor
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice