Asociaţia Suporterilor Români: Jandarmeria este continuatoarea Securităţii

Membrii Asociaţiei Suporterilor Români (ASR) au declarat, duminică, într-o conferinţă de presă, că acuzele aduse din partea reprezentanţilor Jandarmeriei, potrivit cărora ultraşii ar fi participat la incidentele violente din Piaţa Universităţii, sunt nişte invenţii menite să-i discrediteze.
Romania TV
22 ian. 2012, 14:15
Asociaţia Suporterilor Români: Jandarmeria este continuatoarea Securităţii

Acuzele la adresa noastră sunt nejustificate. Prin această acţiune, dovedim că membrii unor galerii rivale pot sta la aceeaşi masă. Am decis să ne unim forţele şi mesajul nostru să se audă clar, fără violenţă. Prin această asociaţie, urmărim să trezim spiritul civic al tinerilor care preferă să tacă atunci când situaţia nu o cere„, a spus Andrei Florin, membru al ASR, dar şi al Peluzei Cătălin Hâldan, din galeria FC Dinamo.

Andrei Florin a afirmat că ultraşii au participat încă din prima zi la protestele din Piaţa Universităţii. „Am protestat din prima zi în mod individual. În primul rând suntem cetăţeni ai acestei ţări şi ne doare că tot ce se întâmplă la nivel politic este doar o mascaradă a propriilor interese. Ceea ce se întâmplă la nivel politic este josnic, tinerii nu au unde lucra după ce termină facultatea, preferă să îşi caute de muncă în străinătate, ţara este vândută bucată cu bucată, turismul nu există, iar tinerii nu au voie să meargă în grupuri mai mari de trei persoane, pentru că sunt consideraţi grup infracţional„, a completat Florin.

Andrei Florin exclude varianta potrivit cărora ultraşii au fost cei care au provocat violenţele. „Jandarmeria este continuatoarea Securităţii şi se foloseşte de metodele de dinainte de 1989. Violenţele de care au vorbit aceştia sunt inventate. Joi am fost 1.000 de ultraşi în Piaţa Universităţii. Gândiţi-vă ce ar fi însemnat dacă era un sâmbure de adevăr în tot ce au spus ei. Sloganul nostru este «dacă noi vom tăcea, pietrele vor cânta». Revendicările noastre sunt să fim ascultaţi, auziţi, păstrarea intactă a patrimoniului, investiţii în sănătate„, a explicat acesta, potrivit Mediafax.

Cu ocazia Zilei Unirii, ce va fi sărbătorită la 24 ianuarie, aproximativ 2.000 de suporteri ai echipelor de fotbal vor fi prezenţi, marţi, în Capitală. „Marţi e Ziua Unirii Mici şi suporterii din întreaga ţară şi-au anunţat prezenţa în Bucureşti. Va fi un protest paşnic prin scandări şi mesaje. Cerem expres celor care vor veni să asculte de cei care îi coordonează şi să nu se preteze la acţiuni violente. Vom purta însemne distinctive şi sperăm să fie prezenţi vreo 2.000 de fani din toată ţara„, a subliniat Florin.

Un alt membru al ASR, Marius Nicolau, care face parte şi din Asociaţia Independentă a Suporterilor Stelişti, a declarat că suporterii sunt nemulţumiţi în special de duritatea Legii 4 din 2008 privind combaterea şi prevenirea violenţelor în arenele sportive. „În aceste zile s-a menţionat că ultraşii ies în stradă pentru că au o problemă cu Jandarmeria sau cu Legea 4 din 2008. Noi ne legăm într-adevăr de Legea 4, care este un simbol, la nivel micronic, al aroganţei şi dispreţului cu care sistemul politic tratează populaţia. E un amalgam care desfiinţează prezumţia de nevinovăţie. Cu această lege, Jandarmeria încearcă să demonstreze că-şi merită banii pe care îi primeşte anual pentru aparatura modernă„, a precizat Nicolau.

Marius Nicolau nu exclude posibilitatea ca la violenţe să fi participat şi membri ai unor galerii. „Nu suntem ipocriţi să spunem că suporterii nu au participat la aceste violenţe, dar dacă eşti suporter eşti catalogat ca infractor. Orice suporter care se va înscrie în asociaţie şi va comite infracţiuni va fi deferit justiţiei şi exclus din ASR. Nu suntem nişte anarhişti să ne luptăm pentru desfiinţarea partidelor politice„, a menţionat Nicolau.

Reprezentanţii ASR au oferit la finalul conferinţei de presă un material video în care susţin că incidentele de joi au fost regizate. Fanii susţin că niciun reprezentant al galeriilor nu se mai afla în Piaţa Universităţii când acestea au început să aibă loc.

În Bucureşti, săptămâna trecută, în Piaţa Universităţii manifestaţia spontană a escaladat, membri ai galeriilor sportivilor şi alţi tineri au provocat acte de huliganism, ceea ce a determinat intrarea în forţă a jandarmilor.

DailyBusiness
Ministrul Finanțelor a făcut anunțul. Ce se întâmplă cu pensiile în România. Mii de pensionari sunt CONFUZI
Spynews
Câte kilograme a luat Roxana Nemeș de când a rămas însărcinată! Vedeta a dezvăluit cum decurge sarcina ei | FOTO
Bzi.ro
Câţi bani a luat David Popovici pentru cele trei medalii câștigate la Europenele U23? Suma este dezamăgitoare!
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, de fapt, după ce Elena Udrea a fost dusă de urgență la spital. Tensiuni între Adrian Alexandrov și Penitenciarul Târgșor
Capital.ro
Decizie radicală luată de Călin Georgescu! Acum s-a aflat ce a făcut fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Ce faci dacă ai accident cu mașina în altă țară. Ce obligații ai, cum completezi constatarea și cine te despăgubește
DailyBusiness
Fructele românești, pe cale de DISPARIȚIE! Înghețul le-a distrus!
Adevarul
Cum se circula pe Transalpina acum 90 de ani: „Cotește nesfârșit și la fiecare pas se izbește de marginea unui gol fără fund”
wowbiz.ro
Adrian Alexandrov a făcut anunțul despre Elena Udrea, la scurt timp după ce s-a aflat că ar putea fi eliberată condiționat. Ce s-a întâmplat la spital: „Din nefericire, după ce am plecat de la ea, de la vizită...”
Spynews
Răsturnare de situație! Tragedia aviatică din India, cu 260 de morți, ar fi fost provocată! Se ia în calcul, oficial, ipoteza unui sabotaj
Spynews
Prima reacție a lui Cezar Ouatu, după ce a apărut în presă că s-ar fi despărțit de logodnică! Declarații exclusive
Evz.ro
Plan istoric. România, legată prin autostrăzi de Germania și Marea Neagră
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
A murit fostul soț al Irinei Loghin! Acesta s-a stins din viață la 89 de ani
Cancan.ro
BREAKING | A murit Mihai Leu
Playsport.ro
Ce pensie mai iei după reținerea CASS, dacă ai acum 4.500 lei. Calcul complet
Capital.ro
Plata pensiilor și salariilor, în pericol? A fost tras semnalul de alarmă: E deja prea mult...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
Tragedie uriașă: 18 fete au murit într-un accident de microbuz
Tabelul karmic: află care este karma ta în funcţie de anul în care te-ai născut
MediaFlux
Vestea CRUNTĂ a serii. A murit marele campion Mihai Leu
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Noua față a înșelăciunii: cum sunt măcelăriți micii antreprenori de AI-ul escrocilor