60% dintre români consideră că Ucraina ar trebui să se integreze în Uniunea Europeană

Aproximativ 60% dintre români consideră că Ucraina este o țară europeană care ar trebui să se integreze în Uniunea Europeană, arată un sondaj sondaj INSCOP, citat de Agerpres.
Romania TV
13 mart. 2014, 09:54
60% dintre români consideră că Ucraina ar trebui să se integreze în Uniunea Europeană

2,4% dintre respondenți cred că Ucraina nu este un stat european și că ar trebui să rămână în afara Uniunii Europene, în vreme ce un procent semnificativ—28,4%—nu știu sau nu răspund pe acest subiect.

Circa 30% dintre români (29,2%) sunt de părere că o prelungire a conflictelor din Ucraina poate afecta ‘mult și foarte mult’ securitatea României, 18,5% spun ‘nici mult nici puțin’, 37,9% ‘puțin și foarte puțin’, iar 14,5% nu știu sau nu vor să răspundă.

Întrebați despre cum cred că influențează protestele de la Kiev viitorul ipotetic parcurs european al Ucrainei, 31,5% dintre români consideră că ajută, pentru că demonstrează o direcție proeuropeană a populației, 22,4% consideră că nici nu va ajuta, nici nu va împiedica relația cu UE, în timp ce 20,9% consideră că mai degrabă dăunează pentru ca lasă impresia de instabilitate a Ucrainei, lucru nu foarte ofertant pentru europeni. Procentul celor care nu vor să răspundă la această întrebare este destul de ridicat—25,2%, informează Agerpres, citând sondajul INSCOP.

35,5% dintre români consideră că în cazul protestelor de la Kiev contestatarii regimului aveau dreptate și doar 12,2% cred că dreptatea era de partea președintelui Viktor Ianukovici. 27,4% dintre respondenți consideră că vina aparține ambelor tabere. 24,8% nu știu sau nu vor să răspundă cu privire la vinovăția unei dintre părți

Procentul românilor care se declară foarte bine informați cu privire la situația din Ucraina este de doar 6,9%, iar 27,4% spun că sunt bine informați.

Puțin informați se declară 37,7% , în timp ce foarte puțin informați sunt 15,3%. Există și un procent de 8% care se consideră ‘deloc informați’ în chestiune, în timp ce 4,8% dintre respondenți nu știu sau nu răspund.

Sondajul a fost realizat de INSCOP Research la comanda cotidianului Adevărul în perioada 27 februarie — 4 martie 2014. Volumul eșantionului a fost de 1055 persoane și este reprezentativ pentru populația României de 18 ani și peste 18 ani. Eroarea maximă admisă a datelor este de ą 3%, la un grad de încredere de 95%, eșantionul fiind de tip multi-stratificat, probabilistic.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Parolele pe care să nu le pui niciodată la Gmail. Avertisment important pentru toți utilizatorii
Capital.ro
Final pentru Călin Georgescu. Ion Iliescu l-a demascat pe eroul mesianic: E și greșit, e și toxic
Playtech.ro
Distanţa legală între maşini la semafor. Regula celor două secunde, explicată de Titi Aur
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Cine este generalul poreclit „gorila“ care îl presează pe Trump să atace Iranul
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Noi schimbări la Facebook. Surprize grele pentru utilizatori
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 19 iunie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report fabulos de peste 2 milioane de lei la Noroc
Cancan.ro
Un nou accident aviatic, de data aceasta pe aeroport! Pasagerii Ryanair au trăit clipe de coșmar
Playsport.ro
Doi români au ajuns în cel mai mic oraș din lume, aproape de România. „Nu ne-a venit să credem ce am găsit aici”
Capital.ro
România a înlemnit. Ion Iliescu personal a făcut anunțul despre moarte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
stirilekanald.ro
Doliu în lumea medicală din România! A murit la doar 33 de ani pe tura de gardă
Se dau bani în plus la pensie pentru o anumită categorie de seniori: Anunțul făcut de ASF
MediaFlux
Dispar rețetele pentru români! Pacienții merg direct în farmacii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
19% sau 21%? Majorarea TVA între promisiuni politice, riscuri economice și nevoia de reformă