Parlamentul European BLOCHEAZĂ FONDURILE pentru Bulgaria

Parlamentul European a adoptat o recomandare în care cere Comisiei Europene "să ia în considerare în mod serios" posibilitatea blocării fondurilor europene pentru Bulgaria, informează joi Novinite şi BTA, citate de Agerpres.
Romania TV
03 apr. 2014, 15:39
Parlamentul European BLOCHEAZĂ FONDURILE pentru Bulgaria

Preşedintele Parlamentului European Martin Schulz a declarat în cadrul unei conferinţe de presă că, dacă respectiva decizie va fi adoptată, ea nu este obligatorie din punct de vedere legal şi prin urmare nu va conduce la blocarea imediată a fondurilor, aminteşte BTA.

Într-un raport privind implementarea bugetului UE pentru anul financiar 2012, raportorul german Markus Pieper ( Partidul Popular European, PPE) a propus textul în cauză, care a fost adoptat joi după aprobarea preliminară de către Comisia pentru Control Bugetar din Parlamentul European.

„Lipsa progresului”, „corupţia larg răspândită şi dificultatea în delegarea responsabilităţii şi corectarea greşelilor”, acestea au fost câteva dintre concluziile raportului realizat de Comisia Europeană în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare privind Bulgaria, publicat în luna ianuarie.

Ca urmare, Parlamentul European a sugerat CE să „adopte o poziţie decisivă” şi „să analizeze în mod serios dacă utilizarea fondurilor europene este posibilă în aceste condiţii”.

Ingeborg Graessle, coordonatorul grupului PPE în Comisia pentru Control Bugetar, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă la Bruxelles că Bulgaria riscă să piardă fondurile europene dacă „nu există reforme şi progres”, a relatat agenţia de ştiri Focus, citată de Agerpres.

„Problema este că există o lipsă de cultură politică în Bulgaria, care este un rezultat direct al celor 50 de ani de comunism. Trebuie să construim un sistem politic”, a mai spus Ingeborg Graessle.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Fiul lui Ion Țiriac a găsit ”sensul vieții”. La ce concluzie a ajuns Ion Ion Țiriac la 49 de ani
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Care sunt simptomele „super gripei”. Cum îți dai seama că ai contractat virusul
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu