Înalt prelat, îmbrâncit şi HUIDUIT de sute de oameni. Preasfinţitul şi-a făcut apariţia într-un bolid de lux

Înalt prelat, îmbrâncit și huiduit de sute de oameni. S-a întâmplat într-o localitate din Bacău, atunci când Preasfinţitul Ioachim Băcăuanul, episcopul vicar al Arhiepiscopiei Romanului, a apărut la o înmormântare cu o mașină de lux. Oamenii s-au enervat cumplit și a fost nevoie de intervenția poliției pentru ca scandalul să înceteze.
Romania TV
30 mai 2014, 07:15
Înalt prelat, îmbrâncit şi HUIDUIT de sute de oameni. Preasfinţitul şi-a făcut apariţia într-un bolid de lux

Preasfinţitul Ioachim Băcăuanul, episcopul vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului a plecat de la o înmormântare huiduit de sute de oameni, sub protecţia poliţiei. Preasfinţitul Ioachim, pe numele său de mirean Ilie Giosanu, însoţit de alţi trei clerici de la Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului, a ajuns joi, dintr-un luxos Audi A8 în mijlocul sătenilor din Cernu, comuna băcăuană Poduri.

Motivul oficial a fost acela de a sluji la căpătâiul unei femei de 85 de ani, decedată în urmă cu o zi. Oamenii susţin că, de fapt, Presfinţitul ar fi dorit să anunţe întrega comunitate că Irinel Andronache, preot la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Cernu, de 13 ani, nu mai este duhovnicul localnicilor şi că în lăcaşul religios va urma să slujească un alt preot.

Potrivit adevarul.ro, sute de săteni, femei şi bărbaţi, s-au adunat în jurul maşinii luxoase cu geamuri fumurii cu care a venit Preasfinţitul Ioachim şi l-au luat la întrebări în plină stradă. Deranjat de întrebările acuzatoare directe ale sătenilor, referitoare la şpăgile pretinse de la preoţi pentru acordarea de parohii, vicarul arhipiscopiei, Ioachim Băcăuanul, s-a urcat în maşina de lux şi a plecat în mare grabă, escortat de poliţişti.

Vezi şi: ALEGERILE EUROPARLAMENTARE 2014. Traian Băsescu, HUIDUIT la vot. Reacţia preşedintelui VIDEO

 

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cristi Chivu i-a șocat pe „tricolori”: „Baftă, Hakan!” Calhanoglu le-a dezvăluit românilor mesajul primit de la antrenorul lui Inter în dimineața barajului Turcia – România. Exclusiv
Capital.ro
Când intră salariile profesorilor în luna aprilie. Vor primi banii înainte de Paște
Playtech.ro
Măsurile de raționalizare posibile în caz de penurie de carburanţi. Ordinea în care se vor aplica dacă se declară situaţie de criză
Adevarul
Nota de plată a partidelor: cine a încasat cei mai mulți bani de la stat și pe ce au fost cheltuiți
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fotbalistul român considerat ”mai talentat decât Hagi”. A murit la numai 26 de ani: ”Știi ce ziceau despre el?”
MediaFlux
Donald Trump amenință țările din Europa. SUA nu va mai ajuta cu nimic
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj