Un ingredient pe care îl foloseşti în salată poate vindeca acneea mai bine ca orice

Există mii de produse farmaceutice, creme și spray-uri care promit să rezolve problema acneei, însă puține oferă alinare. Mai mult, sunt pline de chimicale care dau organismul peste cap, înrăutățind situația.
Alina Costache
02 iun. 2014, 20:25
Un ingredient pe care îl foloseşti în salată poate vindeca acneea mai bine ca orice

Specialiștii vin cu o soluție eficientă și ieftină: oțetul de mere. Acest oțet este complet natural, făcut din mere fermentate. Microorganismele fac ca zahărul din fructe să se transforme într-un acid capabil să lupte cu acnee. În plus, conține apă, vitamine și minerale, scrie doctorulzilei.ro.

Citeşte şi Greşeli pe care le fac femeile în ritualul de îngrijire

Pielea are oricum un înveliș de acid care ne apără de germeni și poluare, iar multe dintre produsele anti-acnee nu fac decât să ne distrugă această protecție.

Oțetul de mere, în schimb, echilibrează aciditatea pielii și îndepărtează reziduurile de machiaj ori celule moarte, atacând bacteriile. Funcționează și mai bine dacă este băut, reglând nivelul insulinei, care joacă un rol important în dezvoltarea hormonilor responsabili de acnee.

Pentru a obține un tonic facial, amestecați o parte de oțet de mere cu trei părți de apă, tamponați-vă fața cu acest mix, dar nu clătiți. Există însă și persoane care nu tolerează foarte bine această metodă.

Citeşte şi Ce alimente trebuie să eviţi pentru a scăpa de acnee

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Șeful din SuperLiga a anunțat în direct că el se dă la o parte dacă vine Neluțu Varga investitor. Exclusiv
Capital.ro
Românii care lucrează în Germania, afectați de o nouă regulă: pot primi mai puțini bani la salariu fără să fie anunțați
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Dan Șucu își vinde fotbalistul în Bundesliga pentru 1.000.000 de euro
MediaFlux
Acte urgente care trebuie la ANAF. Românii au termen până săptămâna viitoare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat