Rectorul ASE: Nu dorim ca diplomele eliberate să nu aibă în spate pregătirea corespunzătoare

Rectorul Academiei de Studii Economice (ASE), Pavel Năstase, a declarat vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, că reprezentanţii universităţii pe care o conduce nu îşi doresc ca diplomele eliberate de ASE să nu reflecte pregătirea studenţilor.
Iulian Tudor
18 iul. 2014, 12:36
Rectorul ASE: Nu dorim ca diplomele eliberate să nu aibă în spate pregătirea corespunzătoare

Rectorul ASE a subliniat că singurii responsabili pentru rezultatele examenelor sunt profesorii care fac parte din comisia de evaluare, potrivit Agerpres.

Responsabili pentru notele respective sunt profesorii care fac parte din aceste comisii. Nu sunt responsabile nici conducerea facultăţilor, nici conducerea universităţii. Cred că dumneavoastră trebuie să faceţi această separaţie între acest eveniment, care vizează un caz aparte şi care este o suspiciune deocamdată, şi examenul de admitere la programele de studii universitare de aici, care este o altă activitate. Am încredere în cadrele didactice din universitatea noastră că nu au făcut lucruri care să afecteze imaginea universităţii noastre. Să aşteptăm rezultatele acestor percheziţii, să aşteptăm rezultatele finale„, a afirmat rectorul ASE, Pavel Năstase.

El a spus că, în funcţie de ceea ce se va descoperi în justiţie, s-ar putea chiar anula rezultatele examenelor de finalizare a studiilor. „Vom lua măsurile care se impun la momentul respectiv. Acesta va fi un punct de plecare. Administrativ, intern, noi nu dorim ca diplomele eliberate de universitatea noastră să nu aibă în spate pregătirea corespunzătoare„, a adăugat Pavel Năstase.

El a ţinut să precizeze că în jurul orei 11.00, când au avut loc percheziţiile la ASE, ministrul Finanţelor, Ioana Petrescu, participa la o dezbatere privind noul Cod fiscal şi Codul de procedură fiscală în altă clădire a ASE decât cea vizată de autorităţi.

Declaraţiile acestuia vin în contextul în care vineri au avut loc percheziţii la sediul ASE, după ce locuinţa unui prodecan ASE a fost percheziţionată de procurori într-un dosar în care opt persoane sunt acuzate de luare de mită şi trafic de influenţă, respectiv dare de mită şi cumpărare de influenţă, a informat vineri Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Procurori ai Secţiei de urmărire penală şi criminalistică de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au efectuat cercetări într-o cauză penală faţă de cadre didactice universitare sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de luare de mită şi trafic de influenţă, existând suspiciuni că, în cursul lunilor iunie – iulie, ar fi solicitat şi primit bani de la studenţi pentru a le facilita promovarea unor examene de an, inclusiv a examenului de licenţă, informează PÎCCJ.

DailyBusiness
VIDEO Furtună devastatoare la Sinaia. Acoperișuri smulse, copaci căzuți și DN1 blocat de vijelie
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Cât ia Andra Măruță pentru un concert de o oră, în iulie 2025: Tu muncești un an și nu câștigi suma asta!
Fanatik.ro
Şefa Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se pensionează la 53 de ani, în plin scandal legat de pensiile speciale!
Capital.ro
Călin Georgescu, îngrozit. A anunțat imediat după arestare: Ca tată, aceste subiecte sensibile...
Playtech.ro
Cât plăteşti pentru un coş de cumpărături la Lidl, în Grecia? Doi români au făcut testul, au rămas fără cuvinte
DailyBusiness
Premierul Ilie Bolojan, indignat de situaţia aberantă a sporurilor în cascadă din ministere: „Un funcţionar de execuţie ajunge să câştige mai mult decât un ministru”
Adevarul
Ce ascunde mesajul lui Viktor Orban pentru România
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Doliu în teatrul românesc. O actriță celebră a murit
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Cutremur în această dimineață în România! În ce zonă s-a produs
Cancan.ro
Andreea Marin confirmă DESPĂRȚIREA de Adrian Brîncoveanu: 'Este adevărat, eu am luat hotărârea!' 😲
Playsport.ro
Vremea, la extreme. ANM a emis avertizări de vreme rea! Singurele două judeţe în care canicula persistă azi
Capital.ro
S-a stins cea mai iubită și apreciată actriță ale scenei și filmului românesc. O țară întreagă o plânge. Nu va fi uitată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Reacții dure după moartea violentă a Sorinei Lupșa. Judecătoarea s-a aruncat în gol de la etajul 7: „Ăștia care aplaudați, aveți sângele ei pe mâinile voastre”
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Înregistrare bombă! Trump se lăuda că a amenințat că va bombarda Moscova dacă Putin va ataca Ucraina
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
PORR nu încetinește ritmul pe Autostrada Sibiu – Pitești! Imaginile din șantier te vor surprinde (VIDEO)