Renault: Al patrulea an de stagnare pentru proprietarul Dacia

Profitul grupului francez Renault, proprietarul Dacia, a stagnat anul trecut din cauza scaderii vânzarilor din Europa pentru cel de-al patrulea an consecutiv si impactului competitiei tot mai dure asupra preturilor, transmite Bloomberg.
Romania TV
16 feb. 2012, 11:19
Renault: Al patrulea an de stagnare pentru proprietarul Dacia

Profitul înainte de dobânzi, taxe si elemente exceptionale a stagnat la aproximativ 1,1 miliarde euro, potrivit unui comunicat transmis joi de Renault.

Profitul net al grupului a scazut de la 3,5 miliarde euro la 2,1 miliarde euro, însa rezultatul de anul trecut a fost sprijinit de un câstig de capital de 2 miliarde euro dupa vânzarea unor actiuni la Volvo, se spune în comunicat.

Veniturile Renault au crescut cu 9,5%, de la 38,9 miliarde euro la 42,6 miliarde euro, iar profitul operational s-a dublat, de la 635 miliarde euro la 1,24 miliarde euro.

Renault si principalul rival francez PSA Peugeot Citroen, al doilea mare constructor auto european dupa Volkswagen, au redus productia anul trecut pentru a restrânge inventarul, încercând sa se adapteze la scaderea vânzarilor de automobile din Europa.

Renault anticipeaza contractarea pietei cu 3-4% în acest an, al cincilea consecutiv de declin.
„Sunt vesti bune pentru actionari, care cresc sansele distribuirii unui dividend bun, spre deosebire de Peugeot, unde probabil nu va fi niciun dividend”, comenteaz- Sascha Gommel, analist pe industria auto la Commerzbank Frankfurt.

Profitul operational al PSA Peugeot a scazut anul trecut cu 27%, potrivit rezultatelor anuntate miercuri de grup.
Renault a propus actionarilor un dividend de 1,16 euro pe actiune.

Actiunile companiei au crescut cu pâna la 4,8% joi dimineata la Paris si erau în urcare cu 3% în jurul orei 9:25 (10:25 ora României).
Valoarea de piata a Renault a crescut cu 39% de la înceutul anului, la 11 miliarde euro.

Volumul vânzarilor Renault a crescut anul trecut la nivel mondial cu 3,6%, la nivelul record de 2,72 milioane de autoturisme si vehicule comerciale usoare, operatiunile de pe pietele emergente compensând pentru scaderile din Europa.

Livrarile Renault în afara Europei au crescut anul trecut cu 19%, generând 43% din afacerile companie, fata de 37% în 2010.

Vânzarile companiei în Brazilia le-au depasit anul trecut pe cele din Germania, în urcare cu 21%, statul sud-american devenind a doua piata a grupului dupa cea franceza.

Rusia a urcat anul trecut cu cinci pozitii în topul pietelor Renault, pâna le locul 4, dupa o crestere de 60% a vânzarilor.

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Marian Golea prezintă zodiacul chinezesc iulie 2025. Ce zodii au karma grea în plină vară
Capital.ro
Permisul auto va fi înlocuit. UE a dat ordin României. Șoferii vor circula cu un nou tip de document
Playtech.ro
Vară deşertică în România. Prognoza meteo pentru următoarele săptămâni îngrijorează meteorologii
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Dezvăluiri din dosarul generalilor Coldea și Dumbravǎ: acuzații de filaj la avocați, afaceriști si magistrați. Cine e Sorin Georgescu
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Cum să îți răcorești locuința în zilele toride, fără aer condiționat. Trucul ingenios fără niciun cost
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Nicușor Dan, mai bogat cu 12 milioane de euro! Banii urmează să îi fie virați pe card
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Elena Udrea, în lacrimi de fericire. A fost răzbunată. A primit după gratii vestea bombă!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Se recalculează pensiile pentru 5 milioane de pensionari! Anunțul CNPP
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane