Ministrul grec al Finanţelor, acuzat că a făcut un GEST OBSCEN la adresa Germaniei. REACŢIA demnitarului elen

Controversatul ministru al Finanţelor din Grecia se află în mijlocul unui scandal de proporţii. Jurnaliştii germani au făcut publică o înregistrare din 2013 în care demnitarul elen arată degetul mijlociu Germaniei. Ministrul contestă însă imaginile. 
Romania TV
17 mart. 2015, 10:48
Ministrul grec al Finanţelor, acuzat că a făcut un GEST OBSCEN la adresa Germaniei. REACŢIA demnitarului elen

„Propunerea mea a fost ca Grecia să anunțe pur și simplu că este în incapacitate de plată, cum a făcut și Argentina, în interiorul zonei euro, în 2010, să arate degetul Germaniei și să spună: „Ei bine, puteți rezolva de unii singuri problema”, spunea Yanis Varoufakis.

Ministrul grec al Finanţelor Yanis Varoufakis a negat că a arătat degetul mijlociu, într-un gest obscen, în timpul discursului din Croaţia, în care a afirmat că ar fi fost mai bine ca Grecia să părăsească zona euro în 2010 decât să accepte un plan de salvare european.

„Înregistrarea video a fost trucată, fără îndoială”, a declarat el luni pentru site-ul revistei germane Der Spiegel.

Scandalul degetului mijlociu vine la câteva zile după ce revista franceză „Paris Match” a publicat o serie de imagini cu ministrul elen şi soţia lui într-un apartament de lux dintr-o zonă selectă a Atenei. Asta, în contextul în care guvernul de la Atena face presiuni pentru a şterge datoriile uriaşe ale Greciei către Uniunea Europeană.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde