Victor Ponta: Azi, cu banii pe care îi avem, putem să majorăm salariile doar pentru medici

Premierul Victor Ponta a vorbit, marţi seară, la România TV, despre decizia de majorare a salariilor din Sănătate cu 25%, de la 1 octombrie. Oficialul a explicat de ce creşterea lefurile a vizat doar personalul medical, şi nu şi pe profesori sau poliţişti.
Iulian Tudor
18 aug. 2015, 16:11
Victor Ponta: Azi, cu banii pe care îi avem, putem să majorăm salariile doar pentru medici

Premierul Victor Ponta a anuntaţ, marţi, că va fi adoptată o ordonanţă de urgenţă pentru şedinţa Guvernului de săptămana viitoare privind majorarea de 25% a salariilor pentru tot personalul sanitar, de la 1 octombrie. Profesorii şi poliţiştii au reacţionat imediat la decizia Guvernului şi cer şi ei creşterea salariilor. Victor Ponta a precizat, la România TV, că majorarea se va face „deocamdată doar pentru medici.”

Atunci când a fost vorba despre măririle la profesori, pe care le primesc anul asta, medicii nu au fost contra. Acum, când avem posibilitatea, prin economii în sistem, cred că aşa este corect faţă de medici. În rest, toată lumea îşi doreşte un salariu mai mare. Deocamdată se poate doar pentru medici. Azi, cu banii pe care îi avem, putem să majorăm pentru medici aşa cum anul trecut am făcut pentru profesori. Când se poate, se poate„, a spus Victor Ponta la România TV.

Premierul a precizat că decizia de majorare a lefurilor în sistemul de sănătate nu este una politică. „Eu am discutat cu miniştrii de resort, iar ministrul Sănătăţii mi-a arătat, împreună cu ministrul de Finanţe, că prin introducerea cardului de sănătate şi prin introducerea altor măsuri de restructurare în Sănătate s-au făcut economii şi că există bani pentru această mărire, pe care au discutat-o mai demult şi că putem cu 25% în fiecare an, să ajungem la o creştere decentă. În niciun caz nu se va ajunge la salariile medicilor din Germania, mai e mult până acolo„, a spus ofocialul.

Acesta a reamintit că, în urmă cu două luni, când Gabriel Oprea era prim-ministru interimar, s-au aprobat anumite drepturi pentru poliţişti şi militari.

CITEŞTE ŞI: Poliţiştii cer şi ei MAJORARE SALARIALĂ de 70%

Victor Ponta a subliniat că, în momentul de faţă, trebuie găsite soluţii pentru păstrarea medicilor români în ţară, în ciuda criticilor pe care le-a primit după decizia luată marţi.

Este o propunere juridică făcută de Ministerul Justiţiei, însuşită de Guvern, care va merge în Parlament. Dacă Parlamentul va zice că am greşit, nu este nicio supărare.

Dacă este cineva în România, forţă politică în Parlament, care zice că de mâine, fără să legalizăm nimic, facem salariile medicilor la 5.000-6.000 de euro, cât sunt în Germania, eu mâine îl las la guvernare în locul meu. Nu se poate să dai în România salariu ca în Germania. Trebuie să încercăm să găsim soluţii ca să păstrăm medicii români în ţară. Poate am greşit noi şi are cineva o idee mai bună. Ca de obicei, în ultima perioadă, noi facem nişte lucruri, iar analiştii le critică. Important este că le facem„, a conchis Ponta.

Premierul Victor Ponta a anuntaţ, marţi, la finalul discuţiilor privind sectorul sanitar, că va fi adoptată o ordonanţă de urgenţă pentru şedinţa Guvernului de săptămana viitoare privind majorarea de 25 la sută a salariilor pentru tot personalul sanitar, de la 1 octombrie.

„Putem de la 1 octombrie să aplicăm o creştere de 25% la salariul actual pentru tot personalul din sistemul medical”, a spus Ponta, precizând că vor beneficia de aceste majorări aproximativ 181.000 de persoane în reţeaua Ministerului Sănătăţii şi autoriăţilor publice locale şi peste 13.000 de persoane din ministerele care au reţea proprie de sănătate.

Premierul a mai spus că impactul bugetar anual al acestor majorări salariale este în jurul sumei de 1 miliard 700 milioane lei. Ponta a menţionat că, pentru anul acesta, fondurile necesare sunt asigurate.

CITEŞTE ŞI: Cătălin Predoiu, despre majorarea salariilor din Sănătate: Victor Ponta a deschis cutia Pandorei

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Pericol ascuns în bucătărie: acest aparat provoacă cele mai multe incendii vara. Nu-l lăsa în priză
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul reproș la adresa lui Nicușor Dan în coaliție. „În loc să-l desemneze pe Bolojan premier, a întărit PSD” SURSE
wowbiz.ro
Când intră prima tranșă de bani din 2025 pe cardul de alimente. Voucherele sociale au o valoare mai mică în acest an!
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Tichete pentru plata energiei. Ultimele detalii despre sprijinul oferit de stat
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Destin frânt la doar 18 ani. Darius este tânărul care a murit pe loc, în Maramureș, după ce a intrat cu mașina în zidul unei case
Cancan.ro
Informații de ultimă oră despre Traian Băsescu. Ce se întâmplă cu fostul președinte, după operația la inimă
Playsport.ro
Începând cu 20 iunie, UE forțează producătorii: telefonul tău trebuie să reziste la 800 de...
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Moment decisiv pentru România: Ilie Bolojan face pasul la guvernare
MediaFlux
Anunțul medicilor privind starea lui Ion Iliescu. Doctorii au confirmat cancerul...
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat