Brigitte Bardot vrea să facă închisoare în locul unui militant ecologist

Actriţa Brigitte Bardot, al cărei nume a fost dat, în 2011, uneia dintre ambarcaţiunile organizaţiei Sea Shepherd, s-a oferit să fie încarcerată în locul militantului ecologist Paul Watson, fondatorul acestui ONG, care a fost arestat duminică, în Germania.
Romania TV
15 mai 2012, 16:22
Brigitte Bardot vrea să facă închisoare în locul unui militant ecologist

Actriţa franceză s-a declarat scandalizată de arestarea lui Paul Watson şi s-a oferit să fie încarcerată în locul acestuia, informează lefigaro.fr.

„Sunt scandalizată de faptul că a fost trimis la închisoare şi vreau să fiu închisă în locul lui, pentru că îi sunt complice”, a precizat actriţa într-un comunicat.

„Întotdeauna l-am susţinut pe Paul Watson, fratele meu de luptă”, a adăugat Brigitte Bardot, al cărei nume a fost dat trimaranului folosit de organizaţia ecologistă Sea Shepherd pentru a urmări vasele specializate în pescuitul balenelor.

Paul Watson, în vârstă de 61 de ani, de naţionalitate canadiană, a fost arestat, duminică, la Frankfurt, în baza unui mandat de arestare emis de Costa Rica, în legătură cu un incident din 2002, care s-a produs în cadrul unei campanii coordonate de Sea Shepherd contra pescuitului de rechini.

El este acuzat că a pus în pericol viaţa echipajului costarican în timpul acestei intervenţii ecologiste.

„Paul Watson, justiţiarul mărilor, face acea muncă indispensabilă pe care guvernele nu o fac”, a afirmat Brigitte Bardot.

Brigitte Bardot, celebra actriţă franceză devenită sex-simbol de talie mondială în anii ’60, a jucat în 48 de filme, în numeroase musicaluri şi a înregistrat 80 de cântece.

După retragerea ei din cinematografie, în 1973, la vârsta de 38 de ani, Brigitte Bardot, ale cărei iniţiale „B.B.” au devenit celebre în toată lumea, a devenit o înfocată apărătoare a drepturilor animalelor. În anii 1990, profitând de notorietatea mondială de care se bucură, Brigitte Bardot şi-a exprimat în mod public părerea, în termeni foarte critici, despre imigraţie, anumite aspecte legate de homosexualitate şi despre curentul islamic din Franţa, fiind condamnată de cinci ori de tribunalele franceze la plata unor amenzi, pentru incitare la ură rasială.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Diletta Leotta a făcut o mărturie unică despre relația cu soțul său, Loris Karius. Spune că e ”un vulcan” în pat
Capital.ro
Un nou tip de pensie. UE l-a introdus abia acum 4 ani. Este ideală pentru românii care se mută în Europa
Playtech.ro
O categorie de români va putea cumpăra motorină cu 4 lei, direct de la pompă. Cum va funcționa măsura
Adevarul
Amenințarea ayatolahului: „Vom transforma strâmtoarea Ormuz într-o armă!”. Presa britanică scrie că Mojtaba Khamenei ar fi în comă, cu un picior amputat
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Războiul este departe de a se încheia! Noul ayatollah jură răzbunare după moartea tatălui său: ”Iranul nu se va abține de la a răzbuna sângele martirilor săi” 
MediaFlux
Un nou val de aer polar peste România. Meteorologii ANM anunță când vine frigul
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj