DRPCIV: Aproximativ 300.000 de maşini second hand au fost înmatriculate în 2016

Aproape 300.000 de autoturisme second hand au fost înmatriculate în România în decursul anului 2016, cu circa 19% mai multe decât în 2015, când numărul acestora a fost de 250.662 unități, relevă datele Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV).
Alina Costache
13 ian. 2017, 06:46
DRPCIV: Aproximativ 300.000 de maşini second hand au fost înmatriculate în 2016

Statistica oficială arată, totodată, că, la nivelul lunii decembrie 2016, au fost înmatriculate 20.943 de autoturisme rulate, în scădere cu 12% comparativ cu aceeași lună din 2015.

La nivel național, din totalul celor 297.290 de mașini second-hand înregistrate la DRPCIV, anul trecut, cele mai multe sunt din gama Volkswagen (84.817 unități, +18,41% față de 2015).

Clasamentul preferințelor este continuat cu: Opel (47.903 unități, +10,73%), Ford (33.024 unități, +13,33%), BMW (23.860 unități, +31,61%), Audi (23.616 unități, +33,29%), Skoda (14.699 unități, +25,79%), Renault (11.962 unități, +19,36%) și Mercedes-Benz (11.720 unități, +24,31%).

La polul opus, cu cele mai puține înmatriculări de autoturisme second hand, se află: Infiniti (29 de unități, +11,54%), Cadillac (24 unități, +20%), Maserati (20 unități, +53,85%), MG (18 unități,—28%) și Rolls Royce (17 unități, +240%).

Potrivit statisticii DRPCIV, înmatriculările de autoturisme noi au crescut, anul trecut, cu 16,95%, până la 94.919 unități, de la 81.162 unități, înregistrate în anul precedent.

Pe de altă parte, numărul înmatriculărilor de vehicule noi a crescut, în luna decembrie 2016, cu 8,89%, ajungând la 12.598 unități, comparativ cu aceeași perioadă din 2015, în timp ce autoturismele au consemnat un salt de 6,77%, raportat la aceeași perioadă de referință.

Potrivit DRPCIV, în decembrie 2016, în funcție de numărul unităților înmatriculate, cele mai multe solicitări au vizat mărcile: Dacia (2.619 unități,—9,53% față de decembrie 2015), Volkswagen (892 unități, +53,53%), Ford (856 unități, +18,95%), Skoda (762 unități,—13,51%), Renault (708 unități, +7,76%).

Citeşte şi DRPCIV: Numărul înmatriculărilor de autoturisme noi a crescut cu aproape 17%, în 2016

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
Playtech.ro
Informaţia momentului despre Ilinca! Adevărul despre soţia lui George Simion a ieşit la iveală, câţi...
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Începe tranziția către euro. Comercianții, obligați să afișeze prețurile în două monede
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ultima oră! Jean Vlădoiu a făcut infarct! În ce stare se află fostul jucător de la Dinamo și Steaua
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Alegeri anticipate în România. Anunțul venit în urmă cu puțin timp: Cel mai sănătos pentru viitorul acestei țări
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Răsturnare de situație. CCR, decizie privind anularea alegerilor din 4 mai
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică