Numărul românilor cu conturile BLOCATE de Fisc s-a dublat

ANAF le-a pus gând rău datornicilor. Pentru a atrage mai mulţi bani la buget, Fiscul a blocat conturile pentru peste 21.000 de români în ianuarie, dublu faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Sumele poprite sunt chiar de trei ori mai mari.
Romania TV
15 mart. 2017, 12:23
Numărul românilor cu conturile BLOCATE de Fisc s-a dublat

Sumele poprite de cei de la ANAF depăşesc 244 de milioane de lei, adică de trei ori mai mult faţă de aceeaşi perioadă a anului 2016.

Totodată, a crescut şi numîrul firmelor cu conturi blocate de Fisc, care ajunge la 127.000 faţă de 78.000 în urmă cu un an. Totuşi, sumele poprite în cazul firmelor sunt cu 7% mai mici şi sunt estimate la 740 de milioane de lei.

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) are atribuții de administrare și colectare pentru venituri bugetare în sumă totală de 208,5 miliarde de lei în acest an, iar colectarea trebuie să se realizeze în condițiile aplicării legislației fiscale în vigoare pentru anul curent, care prevede reduceri ale unor cote de impunere, creșteri sau diminuări ale bazelor de impozitare și eliminări de taxe, precizează, joi, instituția.

La veniturile de colectat în acest an se adaugă încasările din taxa clawback și operațiunile de tip swap prevăzute în legile bugetare anuale în sumă totală de 4 miliarde de lei, în creștere cu 6,5% față de 2016.

„Potrivit prevederilor legilor bugetare anuale pentru anul 2017, respectiv, Legea bugetului de stat nr. 6/2017 și Legea bugetului asigurărilor sociale nr. 7/2017, Agenția Națională de Administrare Fiscală are atribuții de administrare și colectare pentru venituri bugetare în sumă totală de 208,5 miliarde de lei la care se adaugă încasările din taxa clawback și operațiunile de tip swap prevăzute în legile bugetare anuale în sumă totală de 4 miliarde de lei. Colectarea volumului programat al veniturilor bugetare trebuie să se realizeze în condițiile aplicării legislației fiscale în vigoare pentru anul curent (care prevede reduceri ale unor cote de impunere, creșteri sau diminuări ale bazelor de impozitare, eliminări de taxe) și în concordanță cu măsurile adoptate prin Programul de Guvernare pentru anul 2017 și transpuse în reglementări legale valabile pentru acest an”, se arată în comunicat.

Potrivit ANAF, nivelul total al încasărilor bugetare comunicat de către Ministerul Finanțelor Publice pentru acest an (212,5 miliarde de lei) este superior cu 6,5% realizărilor din anul 2016 (199,5 miliarde de lei), creșterea nivelului veniturilor bugetare bazându-se pe estimările de creștere economică pentru acest an.

Premierul Sorin Grindeanu a analizat, marți, propunerile Ministerului Finanțelor și ANAF privind creșterea gradului de colectare a taxelor și impozitelor și îmbunătățirea relației dintre administrația fiscală și contribuabili, fiind avute în vedere o serie de măsuri urgente în acest sens, cu implementare până la data de 15 aprilie 2017, a informat Guvernul.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Cum se califică Universitatea Craiova în primăvara europeană din Conference League după 1-2 cu Sparta Praga! Oltenii tremură după golul încasat în minutul 90
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu