Sute de saci cu gunoaie strânse de pe muntele Meseş de lângă Zalău, într-o acţiune de voluntariat

Peste 100 de voluntari, dintre care mulți copii, au participat, sâmbătă, la o amplă acțiune de ecologizare a muntelui Meseș, din apropierea Zalăului, aceștia reușind să strângă, în doar câteva ore, peste 200 de saci cu gunoaie.
Romania TV
14 oct. 2017, 12:07
Sute de saci cu gunoaie strânse de pe muntele Meseş de lângă Zalău, într-o acţiune de voluntariat

Acțiunea a fost organizată în urma unui apel lansat pe Facebook, la începutul săptămânii, de un grup de persoane, nemulțumite de numărul mare de deșeuri din principala zonă de agrement a Zalăului.

Muntele Meșes, ‘plămânul verde’ al Zalăului și un frumos loc de drumeții și ieșiri în natură, devine pe zi ce trece un ‘munte de gunoaie’, zone importante din apropierea șoselei E81 fiind împânzite de PET-uri și alte mizerii. Credem că a acționa e mai important decât a critica, așa că invităm toți iubitorii naturii la o acțiune voluntară de ecologizare (curățare de gunoaie, altfel spus), sâmbătă, 14 octombrie„, scriau organizatorii în mesajul de promovare al evenimentului intitulat, ironic, „Nu te-ascunde după mure/ ia gunoiul din pădure”.

Mesajul a fost unul de impact, astfel încât, sâmbătă dimineața, mai mulți elevi de gimnaziu și de liceu, alături de părinți cu copii și alți voluntari, inclusiv subprefectul Sălajului, Vegh Alexandru, și directorul Direcției Județene de Cultură, Doina Cociș, au fost prezenți la acțiunea de ecologizare.

E o zi foarte frumoasă de toamnă și am venit la această acțiune împreună cu copiii, pentru a transmite un mesaj generației de mâine„, a declarat, pentru AGERPRES, Corina Țurcaș, una din participantele la acțiune, ce a reușit, alături de alți voluntari, să strângă peste 40 de saci cu gunoaie din zona unei poienițe frecvent utilizate de zălăuani pentru picnicuri.

Împreună cu cel mai mic voluntar din familie și cu alți oameni de suflet am reușit — platoul e curat! Când mergeți la iarbă verde, respectați-vă și strângeți-vă gunoiul„, spune, la rândul ei, Codruța Lăpădat, o tânără mămică ce a venit împreună cu soțul și fiul său, ce abia a învățat să meargă în picioare.

Pe lângă poienița menționată, acțiunea a vizat, în principal, zona din preajma parcărilor de pe muntele Meseș, de pe drumul european E81, ce face legătura între Zalău și Cluj Napoca.

Parcările de pe marginea șoselelor naționale și internaționale din România sunt oglinda societății noastre… O rușine! Azi am participat la o acțiune voluntară de ecologizare (…). Ne-am asumat o parcare de pe Meseș. Alături de alte familii cu copii, oameni educați, de calitate. Fiecare cu ‘parcarea lui’. Un exemplu de bune practici. Și totuși, nu asta este soluția! Oamenii care participă la acțiuni de curățenie în natură nu sunt dintre cei care aruncă gunoiul la întâmplare. Musai să ne implicăm activ în acțiuni de educare a tinerei generații, și nu numai, și presiune asupra autorităților să folosească instrumentele pe care le au la dispoziție pentru a ‘curăța’ locul — da! amenzi și panouri ale rușinii, altfel nu merge cu noi. În rest, nesimțirea și lipsa de educație nu se biodegradează niciodată…„, remarcă, la rândul ei, Alina Zară Prunean.

Călin Pavăl, un alt voluntar implicat în acțiune, a remarcat diversitatea lucrurilor pe care oamenii le abandonează în natură, de la câini, morți, până la rame de televizor sau saci întregi cu moloz.

În final, peste 200 de saci cu gunoaie au fost colectați din pădurea de pe muntele Meseș.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
O insulă din Asia a fost numită cea mai pitorească din lume. Este o destinație de vacanță fabuloasă
Bzi.ro
Cercetare sociologică în ziua votului. Trei case de sondare vor face exit-poll, duminică, 18 mai 2025, pentru turul 2 de alegeri prezidențiale
Fanatik.ro
Habemus Dan! Nicuşor are un avans irecuperabil faţă de George Simion: 53,89 – 46,11 după voturile din 99,5% din secţii! Rezultate finale, date oficiale BEC alegeri prezidențiale 2025, turul 2
Capital.ro
Răsturnare de situație la prezidențiale?! Băsescu aprinde România: Se poate, eu am recuperat de 2 ori
Playtech.ro
Cea mai frumoasă stațiune de pe litoralul bulgăresc, foarte aproape de România. Are hoteluri de lux, plaje late şi apă calmă
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
Cum să recunoaștem totalitarismul de la o poștă. Cele cinci stadii de acaparare a unui popor
wowbiz.ro
Soția lui Bursucu’, implicată într-un accident grav în Constanța! Informații de ultim moment
Spynews
Cine este Johannes Pietsch, câștigătorul Eurovision 2025. Austriacul este cunoscut după numele de J.J și are 24 de ani
Spynews
Soția lui Bursucu a făcut accident cu mașina în Constanța! Au fost găsite trei victime, dintre care două încarcerate | FOTO
Evz.ro
Numeri secundele și rămâi fără bani. Ai grijă la cine te sună
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
kanald.ro
Soția lui Bursucu' a fost implicată într-un grav accident, în Constanța
Cancan.ro
Ce a postat George Simion pe pagina lui de Facebook la ora 21:07, cand s-au afișat rezultatele EXIT POLL
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Alegeri prezidențiale turul 2, primele rezultate OFICIALE parțiale. Noul președinte al României
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ce a postat Mădălina Ghenea în ziua în care noua iubită a milionarului Grigor Dimitrov, fostul partener al româncei, a scris că adoră „fiecare centimetru” din el
stirilekanald.ro
Sediul AUR, închis! Breaking news! Ce se întâmplă acum cu George Simion
Cum să-ți ”păcălești” stomacul. Alimentele care îți taie pofta de mâncare și nu îngrașă
MediaFlux
Prima reacție din Rusia privind alegerile din România! Anunț de la Moscova
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul virează bani pe 20 mai. Cine sunt românii care primesc ajutoare