PSD Dolj iese duminică în stradă, la un miting pentru a-l omagia pe Regele Mihai.Aproximativ opt mii de oameni sunt aşteptaţi în stradă

PSD Dolj a anunţat, sâmbătă, că membrii organizaţiei se vor reuni duminică, 10 decembrie, începând cu ora 11.00, în Piaţa Tricolorului din Craiova, la bustul Regelui Mihai, pentru a-i aduce un ultim omagiu fostului suveran, depunând flori şi candele.
Romania TV
09 dec. 2017, 15:25
PSD Dolj iese duminică în stradă, la un miting pentru a-l omagia pe Regele Mihai.Aproximativ opt mii de oameni sunt aşteptaţi în stradă

UPDATE. Mobilizare impresionantă a reprezentanţilor PSD la Craiova. Aproximativ 8 mii de oameni sunt aşteptaţi în stradă pentru a-i aduce un ultim omagiu Regelui Mihai. Depunerea de flori şi candele are loc la Bustul Majestăţii Sale, transmite România TV.

„Partidul Social Democrat Organizaţia Judeţeană Dolj împreună cu conducerea tuturor structurilor judeţene şi locale (OFSD, TSD, OPSD), primari, consilieri judeţeni, municipali şi locali vor aduce un ultim omagiu Majestăţii Sale Regele Mihai I al României, duminică, 10 decembrie 2017, ora 11.00. Depunerea de flori şi candele va avea loc la bustul Majestăţii Sale Regele Mihai I al României”, se precizează într-un comunicat remis de PSD Dolj.

Potrivit unor surse politice, la eveniment ar urma să participe aproximativ 8.000 de social-democraţi din judeţul Dolj.

„Judeţul Dolj şi Craiova nu uită că în ultimul an de guvernare Majestatea Sa Regele I al României a semnat două decrete privind înfiinţarea Universităţii din Craiova şi a Filarmonicii Oltenia. Administraţia locală, sub conducerea PSD, i-a mulţumit Majestăţii Sale Regele Mihai I al României pentru cele două instituţii, declarându-l în anul 2013 cetăţean de onoare al municipiului Craiova”, se mai arată în comunicat.

PSD Dolj ar fi trebuit să organizeze sâmbătă, 9 decembrie, la Craiova, un miting de susţinere a Guvernului şi a programului de guvernare asumat de cabinetul Tudose. De asemenea, mai multe organizaţii judeţene PSD, inclusiv PSD Bucureşti, au anunţat că vor organiza astfel de mitinguri, tot pe 9 decembrie.

PSD a precizat, însă, marţi, că renunţă la mitingurile programate pentru acest sfârşit de săptămână, după ce Casa Regală a României a anunţat că Regele Mihai a decedat.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Cu cine s-a întâlnit Corina Caragea la Real Madrid – Manchester City. E unul dintre cei mai mari fotbaliști ai lumii
Capital.ro
Vouchere pentru pensionari în 2026. Bolojan îi dezamăgește pe vârstnici: Nu mai pot exista creșteri
Playtech.ro
O categorie de români va putea cumpăra motorină cu 4 lei, direct de la pompă. Cum va funcționa măsura
Adevarul
Amenințarea ayatolahului: „Vom transforma strâmtoarea Ormuz într-o armă!”. Presa britanică scrie că Mojtaba Khamenei ar fi în comă, cu un picior amputat
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Războiul este departe de a se încheia! Noul ayatollah jură răzbunare după moartea tatălui său: ”Iranul nu se va abține de la a răzbuna sângele martirilor săi” 
MediaFlux
Un nou val de aer polar peste România. Meteorologii ANM anunță când vine frigul
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj