Senatorii au respins iniţiativa legislativă privind autonomia Ţinutului Secuiesc

Senatorii au respins în plenul de marţi iniţiativa legislativă privind Statutul de autonomie al Ţinutului Secuiesc, cu 96 de voturi pentru respingere, nouă voturi împotrivă şi nicio abţinere. Senatul este for decizional pentru acest proiect de lege.
Romania TV
29 mai 2018, 14:54
Senatorii au respins iniţiativa legislativă privind autonomia Ţinutului Secuiesc

Senatorul PMP de Covasna, Gheorghe Baciu, a anunţat ulterior de la tribuna Senatului că PMP votat împotriva adoptării proiectului de lege, spunând că „nu vreau şi nu pot să permit nimănui ca această himeră numită Ţinutul Secuiesc să tulbure liniştea şi Constituţia României”.

Viceliderul grupului UDMR, senatorul László-Ődőn Fejer a spus, după vot, că speră că „data viitoare când o să luptăm o să luptăm pentru o Românie prosperă bazată pe o descentralizare reală”.

Pe 11 aprilie, Camera Deputaţilor a respins propunerea legislativă privind Statutul de autonomie al Ţinutului Secuiesc, Comisia pentru administraţie publică arătând că iniţiativa vizează, practic, crearea unei entităţi statale distinctă, paralelă cu statul naţional unitar român.

Deputatul UDMR Kulcsár-Terza József-György este cel care a iniţiat proiectul de lege, susţinând că nu propune modificarea graniţelor, ci numai autonomie teritorială a ţinutului secuiesc în interiorul statului român.

„Locuitorii Ţinutului Secuiesc se constituie în comunitate autonomă ca expresie a identităţii sale istorice, în scopul asigurării egalităţii de şanse a cetăţenilor şi protecţiei identităţii naţionale maghiare”, conform textului iniţiativei legislative.

De asemenea, „Ţinutul Secuiesc devine o regiune autonomă cu personalitate juridică în cadrul României, iar competenţele regiunii sunt stabilite prin prezentul Statut al regiunii sau de dreptul internaţional”, potrivit sursei citate. Totodată, „Regiunea are dreptul de decizie şi de gestionare în domeniile care aparţin competenţelor sale specifice, iar acest drept include adoptarea şi exercitarea unei politici proprii regiunii”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Cum a bătut-o FCSB pe Feyenoord, o echipă de 235 milioane de euro. Raportul Wyscout al unei seri magice pe Arena Națională
Capital.ro
Buletinele vechi ar putea fi păstrate. Proiect de lege privind cartea simplă de identitate: Exclusiv pe teritoriul României
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Angajații au parte de beneficii mai mari, de sărbători! Jumătate dintre companiile din România au majorat beneficiile extrasalariale
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
CASS de 10% la pensie. Până când va mai fi oprită contribuția la sănătate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul