Cartofii, conservele de legume şi fructele proaspete, în topul scumpirilor în luna mai. La polul opus sunt ouăle şi zahărul

Cartofii, fructele proaspete, alte legume şi conservele de legume s-au scumpit cel mai mult din categoria produselor alimentare în luna mai, comparativ cu aprilie, dar şi faţă de decembrie 2017, în timp ce scăderi de preţuri s-au consemnat la ouă, citrice şi zahăr.
Romania TV
12 iun. 2018, 08:32
Cartofii, conservele de legume şi fructele proaspete, în topul scumpirilor în luna mai. La polul opus sunt ouăle şi zahărul

Potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS), preţurile la cartofi au urcat în mai cu 11,36%, faţă de luna anterioară şi cu 18,56% faţă de decembrie 2017, cel al categoriei ‘alte legume şi conserve de legume’ cu 7,13%, respectiv 17,47%, iar în cazul fructelor proaspete creşterea de preţuri a fost de 3,92% faţă de aprilie şi de 18,37% raportat la finalul anului trecut.

Categoria de produse ‘legume şi conserve de legume’ a consemnat o majorare de preţuri cu 5,78% în luna mai faţă de aprilie şi de 13,74% faţă de decembrie 2017, iar cea a ‘fructelor şi conservelor din fructe’ a înregistrat un recul de 0,17% în mai, însă a crescut faţă de decembrie cu 12,13%.

Pe de altă parte, ouăle s-au ieftinit cu 7,22% în mai faţă de aprilie, şi cu 24,22% faţă de finalul anului precedent, când preţul ouălelor a cunoscut o creştere vertiginoasă din cauza unor anumiţi factori conjuncturali, precum criza producţiei de ouă din anumite state membre ale Uniunii Europene sau ciclicitatea producţiei.

De asemenea, în mai, zahărul s-a ieftinit cu 1,2% faţă de aprilie şi cu 4,65% comparativ cu decembrie 2017, iar citricele şi alte fructe meridionale au înregistrat o scădere a preţurilor cu 5,27% faţă de aprilie şi o creştere cu 5,45% raportat la decembrie 2017.

Scăderi nesemnificative de preţuri, de sub 1%, s-au consemnat în luna mai la ulei, brânză, fasole boabe şi mălai.

La pâine, preţul a crescut uşor în mai, cu 0,29% faţă de aprilie şi cu 1,99% comparativ cu ultima lună din 2017.

Pe ansamblu, mărfurile alimentare s-au scumpit cu 0,54% în mai faţă de aprilie, iar faţă de decembrie 2017 cu 2,47%. Comparativ cu aceeaşi perioadă din 2017, preţurile la produsele alimentare au urcat cu 3,93%.

La capitolul mărfuri nealimentare, cel mai mult s-au scumpit în mai combustibilii, cu 1,72% faţă de aprilie şi cu 5,69% comparativ cu decembrie 2017, tutunul şi ţigările, cu 1,25%, respectiv cu 3,68%, în timp ce gazele au înregistrat o urcare uşoară a preţurilor faţă de aprilie, cu doar 0,22%, însă raportat la decembrie 2017 creşterea a fost de 10,43%. Au fost consemnate ieftiniri nesemnificative la maşini de spălat (minus 0,05%) şi la categoria ‘ceasuri, aparate audio-video, articole sportive’ (minus 0,09%).

Pe total, mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 0,58% în mai faţă de luna anterioară, cu 2,96% comparativ cu decembrie 2017 şi cu 7,75% faţă de mai 2017.

Conform datelor INS, serviciile au fost mai scumpe în luna mai a acestui an pe fondul unor tarife mai mari în transportul aerian, cu 1,3% faţă de aprilie şi cu 5,53% comparativ cu decembrie 2017, dar şi în transportul urban, cu 0,68%, respectiv 1,51%.

În cazul serviciilor de igienă şi cosmetică, au fost consemnate tarife cu 0,26% mai mari în mai faţă de luna anterioară, dar în creştere cu 2,7% faţă de finalul anului trecut, în timp ce pentru serviciile de îngrijire medicală majorarea a fost de 0,17% în mai faţă de aprilie şi de 1,61% comparativ cu decembrie 2017.

Rata anuală a inflaţiei a urcat la 5,41% în mai 2018, de la 5,2% în luna precedentă, pe fondul scumpirii mărfurilor alimentare cu 3,93%, a celor nealimentare cu 7,75% şi a serviciilor cu 2,72%, potrivit datelor anunţate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS).

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Produsul ieftin care te scapă de bătături și de călcâie crăpate. Mulți români îl au în baie, dar puțini știu că face minuni pentru picioare
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Catastrofă economică pentru România. Explozie în buzunare
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Fenomen meteo rar surprins în România! Meteorologii au anunțat zonele vizate
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cine va fi viitorul președinte al României? Date oficiale: Alegerea înțeleaptă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Se dau 200 de euro din partea statului: Românii trebuie să depună documentele cât mai repede
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală