Guvernul vrea să adopte legea de organizare şi funcţionare a sistemului de sănătate luna viitoare

Adoptarea Legilor sănătăţii, privind sistemul de plată a pensiilor private, de aplicare a Codului de Procedură Penală, modificarea actelor normative privind evidenţa persoanelor sau amânarea tranzacţionării unor pachete de acţiuni sunt priorităţi ale Guvernului în noua sesiune legislativă.
Romania TV
07 sept. 2012, 13:45
Guvernul vrea să adopte legea de organizare şi funcţionare a sistemului de sănătate luna viitoare

Proiectele de legi au fost incluse, în vederea aprobării, în Lista priorităţilor legislative ale Guvernului pentru cea de-a doua sesiune ordinară a anului 2012.

Executivul va aproba şi va propune Parlamentului luna octombrie ca dată de finalizare a procedurii legislative pentru proiectul de lege pentru organizarea şi funcţionarea sistemului de sănătate din România.

Până în decembrie ar urma să fie adoptat şi un proiect de lege privind exercitarea activităţilor şi practicilor de medicină complementară şi/sau alternativă, precum şi înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Colegiului Practicienilor de Medicină Complementară şi/sau Alternativă din România.

Tot pentru decembrie, Guvernul propune să fie încheiată procedura legislativă pentru legea de punere în aplicare a Codului de Procedură Penală, dar şi a legilor privind executarea pedepselor şi a măsurilor privative şi neprivative de libertate sau a legii de privind organizarea şi funcţionarea sistemului de probaţiune.

Un proiect de lege privind organizarea şi funcţionarea sistemului de plată a pensiilor private ar trebui finalizat până în noiembrie, urmând ca până în decembrie să fie modificată legea sistemului unitar de pensii publice şi să fie adoptat proiectul de lege privind salarizarea în anul 2013 a personalului plătit din fonduri publice.

Până la finalul anului ar trebui adoptată şi o lege privind economia socială, dar şi legea bugetului de stat pe anul 2013 şi cea privind bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul viitor.

Guvernul îşi propune ca până la finalul acestui an să modifice şi completeze unele acte normative privind evidenţa persoanelor, actele de identitate ale cetăţenilor români, precum şi actele de identitate ale cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene şi Spaţiului Economic European rezidenţi în România.

De asemenea, Executivul va proroga termenul de finalizare a procedurilor de admitere la tranzacţionare în sisteme de tranzacţionare administrate de Bursa de Valori Bucureşti – S.A. a acţiunilor societăţilor sau companiilor naţionale la care Fondul Proprietatea S.A. deţine pachete de acţiuni, demarate de către Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, precum şi a măsurilor pentru pregătirea şi derularea ofertelor publice secundare de vânzare de acţiuni.

Pe lista de priorităţi legislative ale Executivului mai figurează o propunere privind serviciile poştale, un proiect de lege privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării întreprinderilor mici si mijlocii, modificarea şi completarea legii serviciilor de transport public local şi a legii minelor.

Guvernul va transmite Parlamentului un proiect de lege privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor, un alt proiect privind acordul unic pentru autorizarea lucrărilor de construcţii, dar şi un proiect de modificare a legii cadastrului şi publicităţii imobiliare în vederea facilitării accesului la bazele de date privind proprietatea pentru autorităţile administraţiei publice locale.

Alte priorităţi guvernamentale, până la finalul anului, mai sunt proiectul de lege pentru organizarea, administrarea şi exploatarea pajiştilor şi proiectul de lege privind gospodărirea integrantă a zonei costiere.

DailyBusiness
Prețurile chiriilor au explodat: 450 de euro pe lună pentru o garsonieră în București. Cum arată situația în alte orașe
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Mitică Dragomir, cea mai „gastronomică” analiză după România – Canada 0-3: „Varză, salată de cartofi, ciorbă de potroace”
Capital.ro
Risc de blackout în România. Europarlamentarul Dan Nica: Am luat niște decizii proaste. Se poate întâmpla ca în Spania
Playtech.ro
La câți metri de drum poți construi o casă. Ce spune legislația actuală
Adevarul
Trump și Zelenski au personalități similare. Genul de motivație care îi apropie pe cei doi lideri, analizată în The Hill
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
Și-a etalat Rolexul şi geanta Louis Vuitton de peste 14.000 de euro în drum spre Bebe Tei! Imagini exclusive
kanald.ro
Un bărbat a fost ucis de un rechin în timp ce făcea surf
Cancan.ro
A rămas gravidă la Insula Iubirii 2025?! Ispita a apărut cu o burtică suspectă, spre surprinderea tuturor
iamsport.ro
BYD își revizuiește în picaj obiectivul de vânzări 2025. Ce spune această mișcare despre viitorul industriei EV
MediaFlux
Se dau 12.285 lei net tinerilor din România. Patru luni de stagiu militar
stirilekanald.ro
Doi morți și o gravidă de 18 ani care se zbate între viață și moarte după ce căruța lor a fost spulberată de un bătrân de 69 de ani. Filmul tragediei din Iași
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…