Procurorul general şi experţii MCV au discutat despre secţia pentru investigarea infracţiunilor din justiţie şi protocoalele secrete

Experţii Comisiei Europene aflaţi la Bucureşti în cadrul misiunilor periodice de informare privind Mecanismul de Cooperare şi Verificare (MCV) s-au întâlnit miercuri cu procurorul general Augustin Lazăr, iar discuţiile au vizat înfiinţarea Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie, modificările aduse codurile penale şi legilor justiţiei şi protocoalele de cooperare încheiate cu Serviciul Român de Informaţii, transmite Ministerul Public.
Romania TV
03 oct. 2018, 12:22
Procurorul general şi experţii MCV au discutat despre secţia pentru investigarea infracţiunilor din justiţie şi protocoalele secrete

Discuţiile experţilor CE cu o delegaţie a Ministerului Public condusă de procurorul general Augustin Lazăr au vizat teme privind înfiinţarea Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie, modificările aduse Codului penal, Codului de procedură penală şi legilor justiţiei, protocoalele de cooperare încheiate cu Serviciul Român de Informaţii şi, totodată, au fost analizate recomandările din ultimul raport al Comisiei Europene, fiind puse la dispoziţia experţilor indicatori statistici actualizaţi, din care rezultă progresele înregistrate în combaterea infracţiunilor de corupţie, folosire a funcţiei pentru favorizarea unor persoane, spălare a banilor, evaziune fiscală.

„Un alt aspect discutat s-a referit la suspiciunile privind încălcarea drepturilor fundamentale ale omului,  având în vedere cazuri care au fost prezentate public de către mass-media. Referitor la acest subiect, domnul Augustin Lazăr,  procurorul general al PÎCCJ, a arătat că, pentru aducerea la îndeplinire a obiectivelor prevăzute în Strategia Ministerului Public pentru consolidarea dezvoltării şi afirmării instituţionale în perioada 2017 – 2020, ce prevede ca domeniu prioritar apărarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului, în perioada noiembrie 2017 – iunie 2018 s-a desfăşurat proiectul ”Protecţia drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale în faza de urmărire penală”. Proiectul a avut ca obiectiv dezvoltarea responsabilităţii şi profesionalismului în activitatea procurorilor, pentru asigurarea respectării drepturilor omului şi libertăţilor fundamentale în concordanţă cu legea fundamentală a României, cu dispoziţiile Convenţiei (europene) pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale, cu prevederile Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene, cu jurisprudenţa C.E.D.O. şi a Curţii de Justiţie a Uniunii Europene. În cadrul acestui proiect au fost organizate o conferinţă naţională de deschidere şi 6 stagii regionale de pregătire profesională a procurorilor, iar o delegaţie formată din 18 procurori din cadrul Ministerului Public a efectuat o vizită de studii la C.E.D.O”, arată Ministerul Public.

Experţii CE s-au întâlnit, miercuri, şi cu reprezentanţii Inspecţiei Judiciare, delegaţia IJ fiind condusă de inspectorul şef Lucian Netejoru.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Radu Drăgușin, sărbătoritul zilei! Celebrul fotbalist a împlinit 24 de ani. Ce urări emoționante a primit
Fanatik.ro
Detalii tulburătoare despre Dana și Tibi, cei doi frați care au murit înecați în Chirpăr. Cum a scăpat, de fapt, verișoara care era cu ei la pârâu. Mezinul familiei a asistat la momentele cumplite
Capital.ro
Se reține permisul de conducere și poți face închisoare 5 ani. Restricții în România dacă ai permis categoria B
Playtech.ro
Coșmar fără sfârșit pentru familia lui Mario. Sora băiatului, amenințată: Știu tot ce faci, unde ieși
Adevarul
Europa vrea să dezvolte un program nuclear fără SUA. Ce variante sunt luate în calcul?
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este primarul care a murit în tragedia de pe DN1, după ce a in... Vezi mai mult
iamsport.ro
20 de afaceriști din Constanța, gata să investească câte 5.000.000 de euro în Farul lui Hagi!
MediaFlux
Alocația și indemnizația în luna februarie se dau în avans. Când se virează banii
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil