O celulă de extremă dreapta a fost înfiinţată în cadrul poliţiei. Pe WhatsApp apar fotografii cu Hitler şi zvastici

O anchetă a fost deschisă în Germania cu privire la cinci poliţişti acuzaţi că au format o celulă de extremă dreapta care a făcut schimb de fotografii cu Adolf Hitler şi svastici pe un grup pe WhatsApp şi a ameninţat o avocată de origine turcă, dezvăluie un cotidian german.
Iulian Tudor
17 dec. 2018, 17:19
O celulă de extremă dreapta a fost înfiinţată în cadrul poliţiei. Pe WhatsApp apar fotografii cu Hitler şi zvastici

Patru bărbaţi şi o femeie, membrii acestui grup, au fost suspendaţi din funcţii pe timpul anchetei.

Acţiunile grupului au fost descoperite după trimiterea, la începutul lui august, a unui fax anonim prin care acesta ameninţa cu ”masacrarea” fiicei în vârstă de doi ani a avocatei germane de origine turcă Seda Basay-Yildiz, precizează cotidianul Frankfurter Neue Presse, potrivit news.ro.

În acest mesaj, avocata, care reprezintă presupuşi activişti islamişti, a fost catalogată drept o ”scroafă turcă stricată”. ”Şterge-o cât mai poţi să ieşi de-aici vie”, a fost ameninţată avocata.

Faxul era semnat „NSU 2.0”, o trimitere la un grupuscul terorist german neonazist – ”Clandestinitatea Naţional-Socialistă” (NSU) – format la sfârşitul anilor ’90 şi care a asasinat opt imigranţi turci.

Avocata Basay-Yildiz, care a reprezentat de asemenea famili ale victimelor NSU, a declarat că primeşte zilnic ameninţări, dar că aceasta a îngrijorat-o în mod deosebit, pentru că în ea erau menţionate prenumele fiicei sale şi adresa sa privată, potrivit news.ro.

Potrivit cotidianului, ea a semnalat, la vremea respectivă, faxul poliţiei, care a descoperit că poliţişti au avut acces la datele sale private pe un computer într-un post de poliţie la Frankfurt.

Telefoanele şi hard discurile computerelor confiscate în urma unor percheziţii la domiciliile suspecţilor au condus la descoperirea grupului pe WhatsApp.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Anghel Iordănescu, ținta principală a comuniștilor după fuga celui mai bun fotbalist român în străinătate. Dezvăluiri din Dosarele Securității
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită mamă: Felicitări, iubita mea, Eva! Sunt atât mândra de tine!
Playtech.ro
De ce devin tot mai scumpe apartamentele mici din România. Schimbarea observată de dezvoltatori
Adevarul
Cum ar putea obține România până la 7 miliarde de euro pe an pentru pensii și salarii. Planul ascuns care aruncă în aer vechile sloganuri politice
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Mai mulți fotbaliști ai Stelei au ajuns la carceră la ordinul ministrului: ”E groasă acolo, nu e bine!”
MediaFlux
Biblia și ”Planul Divin”, secretele lui Donald Trump. Nouă ore de rugăciuni pentru strategia militară a SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi