Explozie într-un bloc din Constanţa: mai multe apartamente avariate, o femeie rănită

O femeie a fost rănită şi transportată luni la spital după ce în apartamentul său, situat la primul etaj al unui bloc din municipiul Constanţa, s-a produs o explozie în urma unor acumulări de la gaze de la o butelie, a anunţat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) "Dobrogea".
Iulian Tudor
11 feb. 2019, 11:48
Explozie într-un bloc din Constanţa: mai multe apartamente avariate, o femeie rănită

Potrivit Serviciului de Ambulanţă Judeţean Constanţa, victima, în vârstă de 63 de ani, a suferit arsuri pe faţă, precum şi pe membrele superioare şi inferioare, fiind în stare de conştienţă.

La locul producerii exploziei s-au deplasat două autospeciale de stingere ale ISU şi 17 pompieri, în condiţiile în care explozia nu a fost urmată de incendiu.

Mai mulţi locatari din bloc au ieşit singuri din locuinţe în urma celor petrecute, ulterior aceştia revenind în apartamente.

În afara apartamentului în care s-a produs explozia, au mai fost avariate uşile locuinţelor de la parterul şi primul etaj al imobilului, fiind, totodată, sesizaţi reprezentanţii Inspectoratului de Stat în Construcţii.

Din primele verificări ale pompierilor a reieşit că, cel mai probabil, cauza exploziei este o acumulare de gaze de la o butelie.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”