Doi marinari, scoşi din apă de pompieri după ce au căzut în bazinul portului maritim. Unul din ei a murit la spital

Pompierii militari au intervenit joi dimineaţă, în jurul orei 3.00, pentru salvarea vieţilor a doi marinari care căzuseră între două nave în zona de acostare a companiei de remorcaj maritim Coremar, din Portul Constanţa, informează Inspectoratul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă. Unul dntre bărbaţia a murit la spital.
Romania TV
14 feb. 2019, 06:04
Doi marinari, scoşi din apă de pompieri după ce au căzut în bazinul portului maritim. Unul din ei a murit la spital

Conform sursei citate, cei doi marinari căzuseră în bazinul portuar, între navele remorcher Galaţi 6 şi Alexandria 5 ale Coremar, aflate sub pavilion românesc, ce se găseau la cheu.

Cele două persoane au fost salvate şi transportate la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa pentru investigaţii medicale de specialitate, unul dintre marinari fiind resuscitat de paramedicii SMURD. 

Poliţiştii spun că în jurul orei 4.00, bărbatul în vârstă de 64 de ani, din localitatea constănţeană Tuzla, a murit la unitatea medicală.

Poliţiştii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor care au dus la producerea accidentului de muncă.