Anthony Fauci îl îndeamnă pe Donald Trump să se împace cu Joe Biden, în contextul crizei Covid. „Perioada de tranziţie este crucială”

Anthony Fauci, principalul expert în boli infecţioase din Statele Unite, spune că administraţia Trump ar trebui să înceapă să lucreze cu echipa lui Joe Biden la reacţia faţă de noul coronavirus.
Daniel Spătaru
16 nov. 2020, 13:03
Anthony Fauci îl îndeamnă pe Donald Trump să se împace cu Joe Biden, în contextul crizei Covid.

Este aproape ca transferul ştafetei într-o cursă. Nu vrei să te opreşti iar apoi să o dai altcuiva, practic vrei că continui„, a declarat Anthony Fauci, şeful Institutului Naţional pentru Boli Infecţioase şi Alergii, la CNN. „Perioada de tranziţie este crucială în contextul crizei Covid”, mai spune fr. Fauci.

Întrebat dacă oficialii de sănătate publică vor avea de beneficiat dacă vor lucra cu echipa de tranziţie a lui Biden, Fauci a spus „Bineînţeles că ar fi mai bine să putem să începem să lucrăm cu ei”.

Anthony Fauci a mai spus că Trump nu a mai participat de luni de zile la o întâlnire a grupului de lucru pentru coronavirus de la Casa Albă.

„Perioada de tranziţie este crucială”

Fauci, care a lucrat cu şase preşedinţi pe parcursul a peste 36 de ani, a spus că perioada de tranziţie este crucială. Colaborarea cu viitoarea administraţie Biden-Harris va face ca acest proces să aibă loc mai uşor, consideră acesta.

Campania Biden-Harris a publicat un plan etapizat pentru combaterea Covid-19 şi a anunţat o comisie consultativă co-prezidată de fost comisar al FDA dr. David Kessler, fostul chirurg general Dr. Vivek Murthy şi dr. Marcella Nunez-Smith, decanul asociat pentru cercetări în domeniul sănătăţii la Yale School of Medicine.

Citeşte şi Germania pregăteşte noi restricţii anti-Covid. Tinerii sunt încurajaţi să se întâlnească doar cu un prieten

Murthy a spus că accesul la planuri şi date poate ajuta echipa în eforturile lor de combatere a noului coronavirus.

Preşedintele Trump a recunoscut, duminică, pe Twitter, că Joe Biden a câştigat alegerile, dar a subliniat că victoria a avut loc prin fraude. Administraţia Trump nu a acceptat în mod oficial victoria lui Biden, ceea ce întârzie accesul preşedintelui ales la resurse guvernamentale majore şi la informaţii de la serviciile secrete.

Peste 245.000 de oameni au murit în Statele Unite din cauza noului coronavirus, de la debutul pandemiei, iar alţi peste 10,9 milioane au fost infectaţi.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Cutremur la Rayo Vallecano! Andrei Rațiu, prins în mijlocul unui scandal de proporții
Capital.ro
Vecinii de curte te pot reclama. Construcțiile pentru care trebuie să obții autorizație. Proprietarii pot fi obligați să demoleze
Playtech.ro
Tichete sociale 2025: Pensionarii cu venituri mici pot cere a 13-a pensie. Suma e fixă și se acordă doar la cerere
Adevarul
Momentul în care două ambarcaţiuni se ciocnesc în Deltă, iar un bărbat e aruncat în aer: „Băi, nebunilor! / Nu v-am văzut, pe cuvânt”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Candidat surpriză pentru Primăria Capitalei. Fostul finanțator din fotbal și-a anunțat înscrierea în cursa electorală
MediaFlux
Schimbare radicală de vreme în România! Anunțul ANM
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume