O studentă a murit de foame în China. Avea 24 de ani şi nici 22 de kilograme

O studentă în vârstă de 24 de ani, Wu Huaya, a murit în sud-vestul Chinei, cauza fiind malnutriţia, informează CNN. Fata nu a putut să-şi cumpere alimentele necesare fiindcă acestea erau prea scumpe pentru ea. Moartea ei a readus în discuţie problema sărăciei în această ţară, China fiind a doua cea mai puternică economie din lume. La 24 de ani, Wu Huaya avea 1,35 m înălţime şi cântărea mai puţin de 22 de kilograme înaintea morţii.
Romania TV
15 ian. 2020, 11:03
O studentă a murit de foame în China. Avea 24 de ani şi nici 22 de kilograme

Wu Huaya a a murit la începutul săptămânii la un spital din orașul Tongren, informează CNN. Fata era studentă la Colegiul Forerunner Guizhou. Wu era orfană şi locuia cu fratele ei mai mic. Cei doi au supravieţuit datorită unui program de asigurări sociale (43,50 dolari pe lună). Pentru că fratele ei suferea de o boală psihică, Wu a făcut eforturi uriaşe în plan financiar pentru a-i asigura tratamentul de care avea nevoie. Wu nu servea micul dejun, iar în restul zilei mânca orez amestecat cu ardei iute. Dieta aceasta o avea încă din vremea când era elevă.

În octombrie 2019, Wu a fost internată fiindcă i se umflaseră picioarele. După ce a fost consultată, medicii au spus că valva inimii sale a fost grav afectată. Operaţia de care ar fi avut nevoie costa peste 200.000 de yuani (29.000 de dolari).

O organizaţie caritabilă reuşise să strângă suma de bani necesară operaţiei, dar sănătatea lui Wu s-a deteriorat înainte de a putea fi salvată.

Moartea ei a fost urmată de o serie de reproşuri pe Weibo, versiunea Twitter a Chinei.  „Este greu de imaginat că unii oameni încă nu au acces la alimente adecvate, chiar dacă este deja 2020” scria un utilizator. „Pur și simplu nu pot înțelege munca de atenuare a sărăciei”, a scris un altul.

În 2015, președintele chinez Xi Jinping a anunțat un plan de eradicare a sărăciei și de a construi o „societate moderat prosperă”, până la sfârșitul acelui an. China a delegat aproximativ 775.000 de oficiali ai partidului pentru a conduce campania anti-sărăcie.

La sfârșitul anului 2018, aproximativ 16,6 milioane de oameni trăiau sub pragul sărăciei din China, ceea ce este definit sub 2.300 de yuani (333 dolari) pe persoană, pe an, potrivit Biroului Național de Statistică al țării.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
Crescut doar de mamă, unul dintre tinerii din microbuzul cu fanii lui PAOK a murit în același loc ca tatăl lui: ”Mi-am pierdut băiețelul cu ochi verzi”
Capital.ro
Noua carte de identitate electronică. Schimbare pentru milioane de români. Conține și semnătură electronică
Playtech.ro
Se întorc ninsorile în Bucureşti. Va ninge zile în şir în Capitală, conform meteorologilor
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Vești bune pentru toți românii! Bolnavii vor putea efectua analize decontate toată luna. Anunțul a fost făcut de CNAS
iamsport.ro
Ultimatumul lui Gigi Becali: Charalambous și Pintilii riscă să fie dați afară de la FCSB după meciul cu Fenerbahce!
MediaFlux
Decizia care răstoarnă Guvernul! S-a aflat adevărul despre planurile lui Bolojan
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil