Cristi Borcea ajunge din nou în faţa judecătorilor. Un nou dosar deschis pe numele fostului şef al lui Dinamo

Cristi Borcea va ajunge din nou în fața judecătorilor, din cauza unei instituții care încearcă să recupereze mai multe terenuri retrocedate ilegal.
Filip Stan
13 mart. 2020, 06:35
Cristi Borcea ajunge din nou în faţa judecătorilor. Un nou dosar deschis pe numele fostului şef al lui Dinamo

Cristi Borcea a fost condamnat în cazul retrocedărilor ilegale din Constanța și din Mamaia, iar acum este citat într-un dosar deschis recent de Banca Națională a României. Obiectul procesului este „rectificare carte funciară”, un pas important în recuperarea terenurilor retrocedate ilegal în perioada 2002-2005.

Cristi Borcea, trimis în faţa instanţei de DIICOT. Este acuzat de trafic cu substanţe interzise

În dosarul în care a fost condamnat, Cristi Borcea a fost acuzat că a prejudiciat statul român şi municipiul Constanţa cu aproximativ 28 de milioane de euro. Anchetatorii au stabilit că fostul boss al lui Dinamo s-a asociat cu Georgică Giurgiucanu şi Emil Dragoş Săvulescu în societatea comercială „Holiday Club Neptun” SA. Săvulescu şi Giurgiucanu ar fi intrat, ilegal, în posesia unor drepturi succesorale ce aparţineau unei persoane în vârstă – Ivonne Aline Buzescu-Movilă. Aceasta moştenise proprietăţi impresionante în Bucureşti şi Constanţa şi lăsase partea sa din moştenire Academiei Române, printr-un testament încheiat în primăvara anului 2001. Având complicitatea unui notar, cei doi au acţionat ca mandatari în numele acesteia şi au solicitat Primăriei Constanţa să intre în posesia unor suprafeţe de teren ce însumau 12.500.000 de metri pătraţi. Mai mult, au vândut succesiv drepturile succesorale unor cunoscuţi sau rude, la preţuri foarte mici.

„Astfel, patrimoniul public a fost deposedat de mari suprafeţe de teren intravilan, în valoare de 114 milioane euro. (…) În mod legal, a fost revendicată suprafaţa de 309.549 mp, cei îndreptăţiţi beneficiind de restituiri şi atribuiri în suprafaţă cu puţin mai mare decât jumătate din cea revendicată, în vreme ce restituirile şi atribuirile ilegale au afectat terenuri cu o întindere de trei ori mai mare decât cea revendicată – aproape un milion de metri pătraţi”, au susținut anchetatorii.

ACTUL SECRET pe care l-au semnat toate soţiile lui Cristi Borcea. Pentru asta au primit în schimb BANI şi AFACERI

Procurorii DNA precizau că au fost restituite porţiuni de plajă şi faleză care, potrivit legilor în vigoare, făceau obiectul exclusiv al proprietăţii publice, „adică nu puteau ajunge sub nicio formă în proprietatea vreunei persoane fizice sau juridice”. Conform DNA, prin faptele săvârşite de cei 37 de inculpaţi s-ar fi cauzat un prejudiciu în valoare de aproximativ 114 milioane de euro, dintre care 77,77 milioane euro – prejudiciu în dauna statului şi 36,16 milioane euro – prejudiciu în dauna municipiului Constanţa.

DailyBusiness
Cât costă un ghiozdan, un caiet sau un penar la început de an școlar. Părinții au început goana după rechizite
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Andreea Marin, dezvăluiri neașteptate despre viața sentimentală! „Nu trebuie să fie…“
Fanatik.ro
Culisele uluitoare ale transferului lui Vladislav Blănuță la Dinamo Kiev: „Mititelu a negociat direct cu Surkis”. Exclusiv
Capital.ro
Marele artist al României a plecat să dea reprezentație pe scena cerului. Un mare şi smerit actor! Aplauzele rămân pentru eternitate
Playtech.ro
Iluzia optică a toamnei. Găseşte pasărea portocalie ascunsă în imaginea de mai jos în 5 secunde
Adevarul
Spitalele franceze, în alertă. Mărturia unui medic român despre pregătirile pentru un eventual conflict în Ucraina
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Incident șocant în Londra, la doar o zi după tragedia din Lisabona. Un autobuz supraetajat a intrat în mai mulți pietoni aflați pe trotuar
Cancan.ro
Primul mesaj al Mihaelei Rădulescu, după reîntoarcerea în România. Bărbatul pentru care are cuvinte de laudă după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
FIFA a anunțat schimbarea pentru Cupa Mondiala, fanii s-au înfuriat: 'E absolut absurd!`
MediaFlux
Reforma pensiilor de serviciu pentru magistrați, pe masa ÎCCJ. Se decide dacă va fi atacată la CCR
stirilekanald.ro
Femeia călcată cu mașina de amant, în Mizil, a murit la spital după zile de chin - VIDEO
substantial.ro
De ce apar mirosurile neplăcute în acele zone? 4 motive pe care toate femeile ar trebui să le cunoască