UE, disperată să-i ţină pe migranţi departe de Europa. Oferă 2.000 de euro de om, numai ca aceştia să se întoarcă acasă

Uniunea Europeană oferă câte 2.000 de euro migranților din insulele grecești pentru a se întoarce acasă, ca parte a unei scheme prin care se încearcă ameliorarea condițiilor disperate din taberele de refugiați.
Ionela Marcu
13 mart. 2020, 07:26
UE, disperată să-i ţină pe migranţi departe de Europa. Oferă 2.000 de euro de om, numai ca aceştia să se întoarcă acasă

Suma avansată de oficialii Uniunii Europene este de peste cinci ori mai mare decât cea oferită în mod obișnuit migranților pentru ca aceştia să se întoarcă în țara de origine, în mod obişnuit fiecărui migrant oferindu-i-se 370 de euro. Oferta va fi valabilă o lună, întrucât Comisia Europeană se teme că prelungirea programului pe termen nedeterminat va atrage și mai mulți migranți în Europa.

Totuşi, schema nu se va aplica refugiaților care nu au o casă unde să se întoarcă ci urmărește să îi motiveze pe migranții care caută standarde de viață mai bune să părăsească insulele. Situaţia este disperată în multe zone, numai în tabăra Moria, din Insula Lesbos, aflându-se 20.000 de migranţi, cu 5.000 mai mulţi decât în luna iulie a anului trecut. Majoritatea sunt din Afghanistan şi Siria, dar vin şi din alte zone, precum Irak, Palestina, Somalia, sau Republica Democrată Congo.

Citeşte şi Erdogan compară Grecia cu Germania lui Hitler. Criza refugiaţilor de la frontieră inflamează Balcanii

Refugiații nu se vor întoarce, bineînțeles, dar migranții economici care poate știu că nu vor primi un răspuns pozitiv de acordare a azilului ar putea fi interesați să plece„, a declarat Ylva Johansson, comisarul european pentru Afaceri interne.

De o situaţie similară au avut parte în urmă cu câţiva ani şi cetăţenii români de etnie romă din Franţa, cărora guvernul de la Paris le oferea suma de 300 de euro doar pentru ca aceştia să revină în România.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Directorul ESZ Prahova, atac la ministrul mediului după amenințările cu desființarea societății: „Și-a numit un om la Apele Române și nu vrea să-l pună să plătească”
Capital.ro
Suspendarea permisului de conducere sau a înmatriculării mașinii. Cum se aplică fiecare sancțiune. Ghid pentru șoferi
Playtech.ro
„Comfort” sau „confort”: care este forma corectă în limba română, mulți scriu ca în engleză
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Prime de Crăciun de până la 1.000 de lei. Ce alte beneficii vor primi angajații
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje