Un medic de 31 de ani din Timisoara, confirmat cu coronavirus: A dezvoltat febra si tuse

O doctoriță în vârstă de 31 de ani de la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara a fost confirmat cu coronavirus.
Romania TV
26 mart. 2020, 08:56
Un medic de 31 de ani din Timisoara, confirmat cu coronavirus: A dezvoltat febra si tuse

Femeia are o stare de sănătate bună și a fost transferat la Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara, aceasta stătea acasă de șase zile, având febră și tuse, conform managerului Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara. În acest caz a început o anchetă epidemiologică. 

Citește și:România la o lună de la primul caz de coronavirus. Peste 900 de cazuri, 17 decese si 86 de persoane vindecate

Contacții direcți ai medicului vor intra în autoizolare, iar cei care devin simptomatici vor fi testați pentru coronavirus.

„A fost confirmată ieri. Este o doctoriță de-a noastră care stătea acasă de șase zile și care a dezvoltat febră și tuse. Deși nu corespundea definiției de caz, am insistat cât se poate de serios să fie testată. Rezultatul a fost pozitiv. Noi acum facem anchetă epidemiologică. Am stabilit deja care sunt contacții apropiați ai ei, care pleacă în autoizolare. Cei care devin simptomatici vor fi testați conform ghidurilor actuale”, a declarat pentru Mediafax managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara, Constantin Luca.

PANDEMIE CORONAVIRUS. Vaccin testat la Timişoara împotriva COVID-19

Virgil Păunescu, directorul Centrului OncoGen, din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență din Timișoara, a anunțat, că a descoperit vaccinul împotriva COVID-19.

„O zi importantă pentru OncoGen: avem Vaccinul (echivalentul a 1000 de doze). Astăzi începem testele. #Vaccine #Romania #VaccineRomania #Covid19Vaccine #VaccineOncoGen

P.S. Ieri am terminat sinteza vaccinului. Azi incepem testele!

Important: Acest vaccin este doar pentru testare in laborator (deocamdata).

Important: Acest vaccin este doar pentru testarea in laborator. Ieri am terminat sinteza vaccinului”, a scris pe pagina de Facebook Virgil Păunescu.

Acesta a precizat, miercuri seară, la România TV că vaccinul se testează pe celule umane.

„Peste o luna dupa rezultatele obtinute pe celule umane si dupa ce vorbim cu agentia medicamentului o sa fim pregătiţi sa trecem la vaccinarea unui număr mic de voluntari. Vaccinul pus de noi la punct, care nu e inventie romaneasca, e o tehnolgie americana adaptata pentru virus, nu se testeaza pe animale. Trebuie sa testez pe subiecti umani si merge mai repede”, a precizat Virgil Păunescu la România TV.

Directorul Oncogen a spus că procesul care dă rezultate azi a fost început în ianuarie.

„Noi am pus la punct tehnologia în ianuarie. De atunci ne chinuim să sintetizăm, adică să producem vaccinul. Este un amestec de proteine, de fapt, numai că proteinele seamănă cu cele din capsula virusului. Nu a fost ușor să le punem la punct.

Dacă am avea bani și un pic de ajutor, eu cred că în trei, patru luni am putea intra pe piață. Nu îmi dau seama cât ar costa, nu sunt ieftine. În mod direct, la realizarea vaccinului au lucrat patru oameni, indirect, vreo șapte, opt. Vreau să lămurim un lucru, să nu ne trezim mâine cu pacienți la ușă. Vaccinul, așa cum arată, este în scop de cercetare finalizat. Acesta va fi și cel care va fi administrat, dar trebuie fabricat în alte condiții. Noi nu putem vaccina mâine pacienții, mai durează câteva luni, dacă suntem ajutați”, a spus Virgil Păunescu, potrivit pressalert.ro.

Autorităţile au anunţat că 906 persoane infectate cu COVID-19 au fost raportate până miercuri, 25 martie, în România. Dintre aceştia, 14 persoane au murit. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 144 de noi cazuri.

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali și-a făcut buncăr antiatomic în biserică. Investiție colosală a patronului FCSB: 20.000.000 de euro
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Cum reduci consumul de apă într-o familie de 4 persoane fără să faci sacrificii. Poți să scazi factura cu până la 30%
Adevarul
Cum au fost construite minunile ingineriei antice. Dunărea și munții, mutați pentru Podul lui Traian și Sarmizegetusa Regia
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Miron Cozma striga din tribună”. S-a aflat după 30 de ani! Motivul incredibil pentru care Răducioiu s-a retras de la națională
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj