Dezinfecţie în toate clădirile din sectorul 4 din cauza epidemiei de coronavirus. „Nicio scară de bloc nu va fi uitată”

Daniel Băluţă, primarul Sectorului 4 din Bucureşti, a anunţat, vineri, la România TV, că începe o amplă campanie de dezinfecţie a tuturor clădirilor din sectorul pe care-l administează. Edilul a precizat că dezinfecţia se va face cu substanţe care nu sunt toxice.
Romania TV
27 mart. 2020, 11:34
Dezinfecţie în toate clădirile din sectorul 4 din cauza epidemiei de coronavirus.

De profesie medic, Daniel Băluţă a explicat că prevenţia este o componentă importantă în combaterea epidemiei de coronavirus, motiv pentru care Sectorul 4 de săptămâna trecută a iniţiat o campanie de dezinfecţie a străzilor, trotuarelor şi locurilor publice.

„Însă acest demers nu este suficient pentru că un rol important îl are dezinfecţia tuturor clădirilor. Repet: toate clădirile din sectorul 4. Suntem primii care iniţiem acest demers, acela de a intra în fiecare scară de bloc şi nu ne oprim până ce fiecare scară de bloc nu este dezinfectată”, a spus edilul Sectorului 4.

Secţia de Pneumologie a Spitalului din Deva, închisă după ce un pacient a fost confirmat cu coronavirus

Daniel Băluţă a spus că dezinfecţia este realizată cu echipe care lucrează încontinuu.

„Peste 150 de dispozitive de nebulizare, atomizare. Discutăm de 60 de utilaje preparate special în vederea atingerii acestui scop ambiţios. Oamenii noştri vor lucra în fiecare zi. Repet, mesajul cel mai important: nicio scară de bloc nu va fi uitată”, a precizat primarul.

De asemenea, Băluţă a menţionat că vor fi folosite substanţe prietenoase cu mediul pentru dezinfecţie.

„Toate imobilele vor fi dezinfectate. Pentru dezinfectarea lor, folosim substanţe care nu sunt toxice, sunt biodegradabile, sunt prietenoase cu mediul. Discutăm de peroxidul de hidrogen în concentraţie de 1%. Îi rog pe oameni să aibă încredere, să nu se panicheze. Toate problemele legate de securitatea acestor substanţe nu reprezintă un impediment. Biocidul folosit este peroxidul de hidrogen în concentraţie de 1%”, a afirmat Daniel Băluţă.

Atenţie, pensionari! Înşelătorie cu dezinfecţie contra coronavirus, în numele Casei de Pensii Bucureşti

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cum poţi afla dacă ai moştenit acţiuni primite de părinţi sau bunici în Cuponiada anilor ’90: actul esenţial pentru a fi despăgubit
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Singurul român care l-a învins pe Anthony Joshua, dezgustat de meciul britanicului cu Jake Paul: ”Despre asta a fost vorba! Nimic altceva”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet