Klaus Iohannis, şedinţă la Cotroceni pe bugetul pentru 2021. I-a convocat pe premierul Cîţu şi pe ministrul de Finanţe

Președintele Klaus Iohannis a convocat vineri, la Palatul Cotroceni, o nouă ședință de lucru cu premierul Florin Cîțu și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, pentru a discuta despre bugetul pentru 2021.
Alina Andrei
22 ian. 2021, 11:35
Klaus Iohannis, şedinţă la Cotroceni pe bugetul pentru 2021. I-a convocat pe premierul Cîţu şi pe ministrul de Finanţe
Ședință de urgență la Cotroceni pentru bugetul pe 2021. Klaus Iohannis a chemat miniștrii la raport

Klaus Iohannis va avea vineri, la ora 13:00, la Palatul Cotroceni, o ședință de lucru cu Prim-ministrul României, Florin Cîțu, și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat Administrația Prezidențială. Tema şedinţei este bugetul pentru 2021.

Premierul Florin Cîţu a anunţat recent că bugetul pentru 2021 va reflecta nevoile de finanţare ale autorităţilor locale, iar principiul de bază este cheltuirea „eficientă”, „performantă” şi „transparentă” a banului public.

„Reprezentanţii administraţiei publice locale vor fi implicaţi în comisiile care decid acordarea drepturilor de asistenţă socială şi vor fi consultaţi constant asupra documentelor ce privesc alocarea fondurilor europene”, a mai menţionat Guvernul.

Printre cele mai importante subiecte au fost modalitatea de gestionare a situaţiei provocate de pandemia COVID-19 şi a procesului de vaccinare a populaţiei. Premierul şi reprezentanţii Asociaţiei Municipiilor din România agreând modificări legislative care să asigure finanţarea şi să faciliteze amenajarea şi dotarea centrelor de imunizare organizate la nivel local, a arătat Executivul.

Citeşte şi: PSD va prezenta pe 27 ianuarie alternativa sa de buget naţional, un buget pentru dezvoltare

„Pentru încurajarea dezvoltării şi modernizării oraşelor, şeful Guvernului şi-a exprimat sprijinul pentru modificări legislative care să permită transferul la cerere al unor imobile, clădiri, active ale autorităţilor publice centrale către administraţia locală pentru ca acestea să fie valorificate în folosul comunităţii şi pentru promovarea legii zonelor metropolitane în Parlament, printr-un acord transpartinic”, a mai transmis Guvernul.

Bugetul pentru 2021 va fi construit cu un deficit de 7% din PIB, anunţa premierul Florin Cîţu la finalul anului 2020, adăugând că bugetul nu va pune frână economiei româneşti în anul viitor.

„Pentru bugetul de anul viitor rămânem la ceea ce am spus şi până acum: suntem adepţii unei consolidări fiscale, ceea ce înseamnă că vom construi un buget cu care vom veni în Parlamentul României cu un deficit bugetar în jur de 7% din PIB, ceea ce arată, pe de o parte, angajamentul nostru ferm pentru consolidarea fiscală şi, în acelaşi timp, este un deficit bugetar care, în contextul economic actual, nu pune o frână economiei”, sublinia acesta.

Citeşte şi: Florin Cîţu, noi măsuri de austeritate. Guvernul ar putea tăia din sporurile bugetarilor. „S-a spus că Președintele are cel mai mare salariu”

 

 

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Ce să pui peste răsadurile de cartofi dacă vrei să ai o recoltă bogată. Trucul folosit de grădinarii cu experiență
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită actriță. Românii au adorat-o. Era inteligentă, fermecătoare
Playtech.ro
Zonele preferate de căpușe în curte și grădină. Cum le identifici și le elimini
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
PSD e împărțit în două tabere. Cine vrea guvernare cu Simion şi cine e de partea lui Nicușor Dan SURSE
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Dezastrul economic prefigurat în România vine cu primele informații oficiale
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cum prevenim mușcăturile de căpușe. Numărul persoanelor ajunse la spital a crescut față de anii anteriori
Cancan.ro
Pensionarii care trebuie să meargă la Casa de Pensii. Riscă să își piardă beneficiile din mai 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Avertisment pentru cei care țin banii pe card. NU veți mai putea retrage cash. Trebuie să aveți obligatoriu numerar în casă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Moscova, atacată de Ucraina în ziua în care președintele Chinei îl vizitează pe Putin. Atacuri cu dronă și la Kiev
Poșta Română a început distribuirea pensiilor recalculate: Câți bani urmează să primească retroactiv pensionarii
MediaFlux
Statul nu mai are bani pentru toți: Pensiile și salariile, primele pe listă la plată
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică