Olguţa Vasilescu: PSD va depune amendamente la rectificarea bugetară care se află în Parlament

Fostul ministru al Muncii Olguţa Vasilescu a anunţat că PSD va depune amendamente la rectificarea bugetară care se află în Parlament pentru a fi completate astfel sumele necesare către consiliile judeţene şi primării, deoarece Guvernul a alocat pentru asistenţa socială doar sumele pentru primele două luni ale anului. De asemenea, trebuie asiguraţi autorităţilor locale şi banii pe care i-au cheltuit în timpul pandemiei.
Romania TV
28 mai 2020, 12:27
Olguţa Vasilescu: PSD va depune amendamente la rectificarea bugetară care se află în Parlament

Olguţa Vasilescu a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că în cadrul şedinţei PSD s-a discutat despre situaţia de la consiliile judeţene.

„Un alt punct pe care l-am avut pe ordinea de zi a fost situaţia de la consiliile judeţene şi de la DGASPC-urile din întreaga ţară. Vreau să vă spun că a fost desemnată deja o echipă de lucru care va lucra la amendamentele pe care PSD le va depune la rectificarea bugetară care se află în Parlament. Nu ţinem cont de culoarea politică a preşedinţilor de consilii judeţene sau a primarilor, practic pentru toate judeţele României vom formula amendamente astfel încât să li se completează sumele de bani necesare. De ce? Pentru că pentru asistenţă socială Guvernul nu a asigurat decât primele două luni ale acestui an şi atunci preşedinţii de consilii judeţene şi primarii au trebuit să facă tot felul de artificii, să ia din bani care putea să meargă la investiţii sau pe care îi prognozaseră pentru investiţii sau pentru salariile angajaţilor din primării ca să poată să supravieţuiască. Ori aceşti bani s-au terminat”, a spus Olguţa Vasilescu.

 

Ea a precizat că trebuie să se asigure autorităţilor locale şi banii cheltuiţi în timpul pandemiei.

„Mai mult decât atât, trebuie să li se asigure autorităţilor locale banii pe care i-au cheltuit în această pandemie. Să nu uităm că autorităţile locale au cheltuit o sumă de 600 de milioane de lei în timp ce de la Guvernul României s-au alocat doar 20 de milioane de lei”, a explicat fostul ministru al Muncii.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Când a aflat Alina Pușcău că suferă de o boală necruțătoare! Momentul în care au apărut primele simptome
Fanatik.ro
Gigi Becali a dezvăluit de unde are Bîrligea cele două oferte și ce sumă cere: „Joacă, bă, măcar pentru iubita ta!”. Exclusiv
Capital.ro
Unde ajung banii opriți lunar pentru Pilonul II de pensii și cum poți afla suma strânsă
Playtech.ro
ANM anunță o lună august neobișnuită. Ce regiuni vor avea cele mai mari abateri de la normal
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
O nouă mișcare seismică în România! Zona care s-a cutremurat azi-noapte
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Se elimină plafonul pentru analize decontate. Anunțul șefului Casei Naționale de Asigurări de Sănătate
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România