Marea Britanie vrea să spargă monopolul Chinei în construcţia de reţele 5G. Alianţă de zece ţări împotriva companiei Huawei

Marea Britanie dorește să formeze un club de 10 țări care ar putea să dezvolte împreună propria lor tehnologie 5G și să reducă dependența față de producătorul chinez de echipamente Huawei, scrie vineri cotidianul The Times.
Ionela Marcu
29 mai 2020, 13:53
Marea Britanie vrea să spargă monopolul Chinei în construcţia de reţele 5G. Alianţă de zece ţări împotriva companiei Huawei

Această propunere vine înaintea unui summit G7 pe care președintele american Donald Trump speră să-l găzduiască luna următoare. În ciuda unei serii de avertismente americane, guvernul britanic a permis Huawei să construiască până la 35% din infrastructura necesară pentru dezvoltarea noii rețele a țării.

În timp ce relațiile cu China s-au degradat, Regatul Unit propune formarea unui club de 10 democrații în care să intre membrii G7, Australia, Coreea de Sud și India, potrivit The Times. Ziarul afirmă că una dintre opțiuni implică centralizarea investițiilor în companiile de telecomunicații existente în cele 10 state membre.

Societățile finlandeză Nokia și suedeză Ericsson sunt singurele alternative disponibile în prezent în Europa pentru a furniza echipamente 5G precum antene-releu.

Citeşte şi Cum vor arăta smartphone-urile peste 10 ani? Pronosticurile specialiştilor

Avem nevoie de companii noi pe piață„, a declarat o sursă guvernamentală britanică pentru Times. „Este motivul pentru care a trebuit să acceptăm Huawei la acel moment„. Decizia a provocat furia Washingtonului care consideră că gigantul chinez ridică mari riscuri în materie de spionaj.

Potrivit cotidianului The Telegraph, premierul Boris Johnson dorește să renunțe complet la aportul Huawei la rețea până în 2023.

Citeşte şi 5G răspândeşte coronavirusul, cred britanicii. Mai multe antene au fost deja incendiate în Regatul Unit

Dar renunțarea la Huawei ar putea complica extrem de mult relațiile dintre Londra și Beijing, în momentul în care Boris Johnson caută noi parteneri comerciali după ieșirea Regatului din Uniunea Europeană.

În ianuarie, Johnson a sfidat criticile americane cerând SUA să găsească o alternativă dacă nu doresc ca Marea Britanie să lucreze cu Huawei.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cei mai bogați patroni din fotbalul românesc, lovitură de milioane de euro. Ce arenă au cumpărat în Europa
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Când poate fi demolată o construcție ridicată fără autorizație, chiar dacă e pe teren privat
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce au ajuns să mănânce fotbaliștii români: 'Îți plutește în stomac!'
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil