Clotilde Armand vrea să-l lase pe Emil Constantinescu şomer. A pus ochii pe clădirea în care funcţionează Institutul Levantului, condus de fostul preşedinte

Clotilde Armand, primarul Sectorului 1, a anunţat că vrea ca sediul în care funcţionează Institutul Levantului, condus de fostul preşedinte Emil Constantinescu, să fie transformat în şcoală. Edilul afirmă că "nimeni nu ştie" ce face această instituţie, ci doar că "plătește salarii anuale de peste 500 de mii de euro".
Razvan Mihalascu
28 feb. 2021, 22:15
Clotilde Armand vrea să-l lase pe Emil Constantinescu şomer. A pus ochii pe clădirea în care funcţionează Institutul Levantului, condus de fostul preşedinte

Clotilde Armand a explicat că vrea să ia transforme în şcoală clădirea din Sectorul 1 în care funcţionează Institut de Studii Avansate a Culturii și Civilizației Levantului, condus de fostul președinte Emil Constantinescu.

„Există o mare provocare pentru școlile din Sectorul 1 care sunt tot mai aglomerate. Ne dorim ca, în cel mai scurt timp posibil, să eliminăm supraglomerarea din clase pentru ca elevii noștri să învețe în condiții civilizate. Am trecut astăzi pe lângă o clădire situată la câțiva metri de Arcul de Triumf. Clădirea se numește Institutul Levantului. În perioada în care România era condusă de Dragnea a fost înființat acest Institut de Studii Avansate a Culturii și Civilizației Levantului condus de fostul președinte al României – dl. Emil Constantinescu.

Ce face această instituție?! Nimeni nu știe. Se știe doar că instituția plătește salarii anuale de peste 500 de mii de euro. Pentru ce?!”, a scris Clotilde Armand pe pagina ei de Facebook.

Citeşte şi: Clotilde Armand taie şi spânzură: Angajaţii care nu mai au spor de antenă. Banii vor fi investiţi în educaţie şi şcoli!

Clotilde Armand vrea să-l lase pe Emil Constantinescu şomer. „Trebuie să investim în viitorul copiilor noștri și să lăsăm la o parte sinecurile din trecut”

„Să revenim însă la școli. Având în vedere deficitul unităților de învățământ din Sectorul 1, propun să preluăm noi clădirea în care funcționează în prezent Institutul Levantului și să o transformăm într-o școală. De exemplu: aici poate funcționa Școala Pia Brătianu Nr. 2 (pentru cine nu știe, la școala Pia Brătianu elevii învață în trei schimburi). Trebuie să investim în viitorul copiilor noștri și să lăsăm la o parte sinecurile din trecut”, a adăugat edilul sectorului 1.

De asemenea, Clotilde Armand a anunţat că proiectul pentru reorganizarea Poliţiei Locale Sector 1 a fost aprobat, joi, în şedinţa de Consiliu Local. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1, prin acest proiect sunt reduse substanţial funcţiile de conducere din cadrul Poliţiei Locale, sunt eliminate suprapunerile de atribuţii, sunt comasate activităţile similare şi optimizate activităţile structurilor de ordine publică şi de inspecţie.

Citeşte şi: Clotilde Armand: „Grupul infracțional care a condus până acum Poliția Locală a Sectorului 1 a fost învins”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Unde merge David Popovici de Sărbători. Este locul în care se simte cel mai bine. Ce planuri are pentru 2026
Capital.ro
Ajutor pentru plata energiei electrice. Decizie pentru 2026. Măsura este prevăzută într-un proiect de ordonanță de urgență
Playtech.ro
Se pune sau nu ou în compoziția de sarmale? Răspunsul bucătarilor
Adevarul
Țara considerată „veriga cea mai slabă” a Europei în fața Rusiei lui Putin
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Crăciun cu zăpadă de 25 cm în România! Ninsori în cea mai mare parte a țării, până vineri, anunță ANM. Cod galben de vânt și viscol | HARTĂ
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet