Mărţişoare cu mănuşi, propunerea lui Vlad Voiculescu, desfiinţată de Sorin Cîmpeanu: „Ministerul Educaţiei nu susţine niciun fel de exagerare”

Sorin Cîmpeanu a declarat că Ministrul Educaţiei, instituţia pe care o conduce, nu a trimis nicio recomandare pentru ca elevii să poarte mănuşi de protecţie atunci când oferă flori sau mărţişoare de 1 martie. Vlad Voiculescu, ministrul Sănătăţii, a fost cel care a recomandat ca mărţişoarele să fie oferite cu mănuşi.
Razvan Mihalascu
28 feb. 2021, 22:53
Mărţişoare cu mănuşi, propunerea lui Vlad Voiculescu, desfiinţată de Sorin Cîmpeanu:

Ministrul Educaţiei a dat explicaţii dacă elevii vor fi nevoiţi să ofere la şcoală mărţişoare cu mănuşi, din cauza contextului pandemic.

„Școlile sunt în subordinea Ministerului Educației. Am îndemnat la maximă prudență și respectarea tuturor regulilor, în așa fel încât acest moment special, a oferi o floare sau un mărțișor, să nu se transforme într-o interacțiune care să faciliteze transmiterea virusului”, a spus Sorin Cîmpeanu la Digi24.

Cîmpeanu a subliniat că Ministerul Educaţiei nu a transmis „o astfel de recomandare”.

„Despre purtarea mănușilor în timp ce oferi mărțișorul, nu am nicio competență să mă pronunț, pentru că excede competențele Ministerului Educației. Sigur, sunt de natură epidemiologică aceste solicitări, n-am auzit să fie fundamentate, dar dacă cineva le poate fundamenta, așteptăm cu interes. N-am auzit, n-am fost informați, nu am transmis în sistem o astfel de recomandare, cu titlul de obligație sau nu”, a adăugat ministrul Educaţiei.

Citeşte şi: Pot fi oferite mărţişoare de 1 martie la şcoală? Ministrul Educaţiei: „Am îndemnat la maximă prudenţă”

Mărţişoare cu mănuşi, propunerea lui Vlad Voiculescu, desfiinţată de Sorin Cîmpeanu. „Este o exagerare”

„Este o exagerare, iar Ministerul Educaţiei nu susţine niciun fel de exagerare”, a mai spus Sorin Cîmpeanu, conform sursei citate.

Vlad Voiculescu, ministrul Sănătăţii, a recomandat ca de 1 martie să fie oferite mărţişoare cu mănuşi de protecţie.

„O să răspund cu un citat din Biblie: toate îmi sunt permise, nu toate îmi sunt de folos”, a spus Voiculescu, după ce a fost întrebat de jurnalişti, în Parlament, despre acest subiect.

„Poate dacă poartă mănuși, cred că pot să facă gestul ăsta. În principiu sfătuiesc pe toată lumea să se vaccineze, să poarte mască, să fie precaută. Sunt cele trei lucruri importante în perioada următoare. Altfel, sunt alegeri pe care le face fiecare, dar cred că anumite riscuri pot fi asumate doar dacă ne luăm măsuri de precauție”, a adăugat ministrul Sănătăţii.

Totodată, dr. Raed Arafat, şeful DSU, a spus că elevii pot duce mărțișoare și flori de 1 martie la școală, dar să respecte distanțarea socială.

Citeşte şi: Raed Arafat, vestitorul primăverii: Elevii pot duce mărțișoare la școală de 1 martie. Și eu le duc colegelor

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?