Declaraţiile şocante ale unei sportive au zguduit lumea sportului! „Mă bătea până la carne şi nu aveam voie să plâng”

Patinatoarea Jessica Shuran Yu, care concurează pentru Singapore, a zguduit lumea sportului cu mărturisirile legate de abuzul la care a fost supusă în ţara sa natală, China. Se pare că antrenorul său a început să o bată pe când aceasta avea doar 11 ani. 
Romania TV
24 iul. 2020, 16:13
Declaraţiile şocante ale unei sportive au zguduit lumea sportului!

De două ori campioană națională a statului Singapore și câștigătoare a medaliei de aur la Jocurile Asiei de Sud-Est din 2017, Jessica Shuran Yu a povestit că antrenorul ei din China le jignea mereu pe patinatoare. Le numea „grase”, „leneșe”, „proaste” sau „inutile”.

„Când se enerva, adică de fiecare dată când făceam cea mai mică greșeală, mă punea să întind mâna. Uneori mă bătea de mai mult de zece ori pe zi, până când ajungea la carne. Mă bătea și cu lama de la patină. Chiar dacă sângeram după, nu aveam voie să mă spăl. Trebuia să închei antrenamentul, ca să nu-l supăr”, a povestit patinotoarea, participantă la Mondialul din 2017, de la Helsinki.

Citeşte şi: O celebră patinatoare s-a sinucis la doar 20 de ani. Sportiva nu se afla la prima tentativă

Jessica Shuran Yu a povestit că toate aceste abuzuri aveau loc în fața celorlalți patinatori. „Am fost incredibil de umilită, așa că nu am putut spune asta niciunui adult, de la școală sau de la federație. Era dezumanizant! M-a făcut să mă simt atât de mică. La 14 ani eram la pubertate și mă descurcam greu cu săriturile, pentru că luam în greutate. Atunci eram lovită cu lama în picior și pusă să încerc din nou. Nu aveam voie să mă spăl sau să plâng”, a continuat patinatoarea.

Tânăra născută la Beijing a decis să mărturisează toate ororile după ce a văzut un documentar despre abuzurile sexuale la care erau supuse gimnaste din America și din Marea Britanie.

Citeşte şi: Campioană mondială moartă la 27 de ani. Luna trecută i s-a descoperit o boală autoimună

Deși nu a fost obligată să țină diete stricte, Yu era insultată dacă se îngrășa. „Odată am fost pedepsită pentru că salata a venit într-o farfurie mare și avea sos… Au fost momente în care îmi doream să fiu anorexică”, a mai spus sportiva.

Dezvăluirile lui Jessica Shuran Yu vin în contextul în care, în ultima perioadă, mai multe sportive au acuzat abuzuri similare, atât în China, cât și în alte țări asiatice.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Investiția de peste 400 de milioane de dolari făcută de un celebru sportiv. A devenit ”regele imobiliarilor” peste noapte
Capital.ro
Românii nu-l uită pe Călin Georgescu. Planul care se pregătește: Să aduceți suverani adevărați!
Playtech.ro
Cum arată 30 de tone de aur în mijlocul unui oraş? Doi români, surprinşi de ce au găsit aici: 'Cu emoţii'
Adevarul
Inspecția Judiciară i-a răspuns unui clujean că este beneficiarul grevei magistraților pentru pensii: „E de-a dreptul sfidător”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Mihai Stoichiță, gest lipsit de respect la înmormântarea lui Emeric Ienei
MediaFlux
Înmormântarea lui Emeric Ienei. Generația Steaua ’86 s-a reunit la catafalc. ”Nea Imi”, omagiat cu torțe de suporterii Stelei, iar nepoata i-a cântat imnul
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume