Zborurile Wizz Air către Atena, suspendate anterior, se reiau. Noi atenţionări pentru turişti

Zborurile companiei Wizz Air către Atena se reiau după ce anterior autorităţle elene deciseseră suspendarea loc pe fondul nerespectării de către compania aeriană a cerinţelor autorităţilor elene privind verificarea documentelor obligatorii ale pasagerilor. Restricţia intrase în vigoare din 3 august, ora 0,00 şi expiră la data de 14 august, potrivit airwaysmag.com. Ulterior, autoritățile din Grecia s-au răzgândit şi au decis să permită Wizz Air să continue operațiunile către și de la aeroportul internațional din Atena, așa cum au fost programate. 
Romania TV
03 aug. 2020, 07:06
Zborurile Wizz Air către Atena, suspendate anterior, se reiau. Noi atenţionări pentru turişti

„După o clarificare suplimentară a procedurilor și cerințelor cu autoritățile elene, Wizz Air este bucuroasă să anunțe că a primit autorizația de a continua operațiunile către și de la aeroportul internațional din Atena, așa cum au fost programate. Apreciem colaborarea cu autoritățile elene în această chestiune.

Cu toate acestea, WIZZ dorește să reamintească pasagerilor că, în încercarea de a opri răspândirea COVID-19, autoritățile elene verifică cu strictețe dacă formularele electronice PLF/Passenger Locator Form sunt completate corect și complet și dacă pasagerii au primit codurile QR corespunzătoare. Pasagerilor care nu au codul QR sau au completat PLF cu date eronate nu li se va permite accesul în Grecia. Prin urmare, Wizz Air dorește să le reamintească pasagerilor că formularele electronice PLF trebuie completate cu informații corecte înainte de îmbarcare, în caz contrar, compania aeriană va refuza transportul persoanei și nu va fi oferită nicio rambursare / compensare. Pasagerii zborurilor ce pot fi afectate de această situație vor fi informați prin e-mail. Pasagerii care și-au rezervat zborurile prin intermediul agențiilor de turism (inclusiv agențiile de turism online) ar trebui să contacteze agenția despre zborurile lor, deoarece Wizz Air nu are datele de contact ale acestora”, au transmis reprezentaţii Wizz Air.

 

Ştirea iniţială:

„Wizz Air a luat la cunoştinţă faptul că guvernul elen a emis o decizie prin care interzice companiei aeriene să zboare către Atena până la 14 august, începând de mâine. Compania aeriană comunică permanent cu autorităţile locale relevante şi face tot posibilul pentru a-şi transporta pasagerii la Atena.

În încercarea de a opri răspândirea COVID-19, autorităţile elene verifică cu stricteţe dacă formularele electronice PLF/Passenger Locator Form sunt completate corect şi complet şi dacă pasagerii au primit codurile QR corespunzătoare. Pasagerilor care nu au codul QR sau au completat PLF cu date eronate nu li se va permite accesul în Grecia.

Prin urmare, Wizz Air doreşte să le reamintească pasagerilor că formularele electronice PLF trebuie completate cu informaţii corecte înainte de îmbarcare, în caz contrar, compania aeriană va refuza transportul persoanei şi nu va fi oferită nicio rambursare / compensare.

Citeşte şi: Autorităţile reintroduc restricţiile. Purtarea măştii pe stradă a devenit obligatorie la Ibiza şi Barcelona

Pasagerii zborurilor ce pot fi afectate de această situaţie vor fi informaţi prin e-mail. Pasagerii care şi-au rezervat zborurile prin intermediul agenţiilor de turism (inclusiv agenţiile de turism online) ar trebui să contacteze agenţia despre zborurile lor, deoarece Wizz Air nu are datele de contact ale acestora”, au spus reprezentanţii Wizz Air, citaţi de Adevarul

Citeşte şi: Drumul spre vama Kulata, blocat de protestatarii bulgari. Încă un obstacol pentru turiştii români care merg în Grecia

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
De ce nu l-a vrut, de fapt, Mihai Stoica pe Louis Munteanu la FCSB. Comparația cu Mitriță și motivul pentru care atacantul nu joacă nici în SUA
Capital.ro
Adoptarea euro. 91% din numerarul național a fost retras. Anunț oficial al Băncii Naționale a Bulgariei
Playtech.ro
Cum să economiseşti motorină şi benzină cu ajutorul cauciucurilor: vei fi mai atent când le vei pune pe cele de vară
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în județul Mureș! Două fetițe, de 4 și 5 ani, au dispărut din curtea locuinței, iar autoritățile solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea lor
iamsport.ro
Acord pentru ca Ion Țiriac să investească la Brașov. Suma este considerabilă
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj