Gabriela Firea: „Guvernul PNL se gândeşte mai mult la drepturile pedofililor decât la drepturile copiilor. Este abominabil”

Primarul general Gabriela Firea a criticat în termeni duri, marţi, la România TV, decizia Executivului de a contesta la Curtea Constituţională legea care majorează pedepsele pentru agresiunile sexuale împotriva minorilor. Edilul Capitalei susţine că "Guvernul PNL se gândeşte mai mult la drepturile pedofililor decât la drepturile copiilor".
Romania TV
04 aug. 2020, 17:12
Gabriela Firea:

Într-un interviu telefonic acordat România TV, Gabriela Firea a spus că spera ca Guvernul să-şi retragă contestaţia depusă la CCR.

„Am tras un semnal de alarmă. Au fost mai multe personalităţi publice care s-au adresat Guvernului şi foarte multe ascoiaţii de părinţi au solicitat Guvernului să retragă această contestaţie de la CCR. Nu s-a întâmplat nimic.

Au trecut mai bine de 24 de ore de la anunţul public privind această contestaţie. Am revenit azi cu apelul public. Mi se pare extrem de periculos.

Guvernul PNL se gândeşte mai mult la drepturile pedofililor decât la drepturile copiilor. Este abominabil„, a declarat edilul Capitalei.

Gabriela Firea ar ieşi în stradă dacă nu ar fi epidemie de coronavirus

Gabriela Firea se aştepta ca mai mulţi comunicatori să iasă public pentru a-şi cere scuze. 

„Am crezut că este o eroare materială sau juridică. Am crezut că astăzi vor ieşi 5-6 comunicatori din PNL ca să-şi ceară scuze poporului român, să retracteze această contestaţie. S-a lăsat o tăcere asurzitoare, o tăcere foarte periculoasă.

Guvernul PNL-Orban pare a fi avocatul pedofililor. Le pasă mai mult de cei care fac agresiuni sexuale asupra copiilor decât copiii naţiunii. Sunt revoltată”, a afirmat primarul general.

Guvernul a sesizat CCR pe legea care majorează pedepsele pentru agresiunile sexuale împotriva minorilor. PSD critică decizia

De asemenea, Gabriela Firea a afirmat că părinţii şi bunicii s-au revoltat pe reţelele de socializare ca urmare a deciziei Guvernului.

„Dacă nu ar fi fost această pandemie şi faptul că trebuie să respectăm reguli de distanţare, eu aş fi ieşit în stradă. Şi pe reţelele de socializare este revoltă”, a spus edilul Capitalei.

Gabriela Firea a vrut castrarea chimică a pedofililor

„Când eram senator, acum patru ani, am avut în Parlament, alături de alţi doi colegi am propus o lege care prevedea castrarea chimică a pedofililor. Mulţi au zâmbit şi au ironizat acel proiect de lege, iar iată că el se dovedeşte a fi foarte necesar şi se aplică în multe ţări din lume”, a precizat edilul Capitalei.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Criminalul de 13 ani al lui Mario, internat la spital sub pază. Băiatul ar fi dependent de droguri
Fanatik.ro
Cine este, de fapt, Cosmin Mihalescu, omul care încearcă să o transforme pe Dinamo pe modelul Premier League. Directorul sportiv are un principiu clar: ”Doar banii fac diferența!”
Capital.ro
Plata întreținerii prin transfer bancar sau numerar. Regulă la bloc pentru proprietari. Administratorul nu poate elibera chitanța în acest caz
Playtech.ro
Un nou semn de circulație induce șoferii români în eroare. Ce semnificație are și unde este folosit
Adevarul
Trei soldați ruși s-au predat în fața unui robot de luptă ucrainean. Videoclipul a devenit viral pe internet
wowbiz.ro
„O să mai omor o dată” Minorul de 13 ani a promis o nouă crimă?! Diana Șoșoacă a făcut dezvăluiri șocante: „Trebuie preîntâmpinat un alt omor”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Minorii implicați în moartea lui Mario Alin ar fi bătut un adolescent de 18 ani, în decembrie 2025. Tatăl băiatului a rupt tăcerea
iamsport.ro
Scandalos: fostul mare campion al României, presiuni ca Radu Naum să fie scos de pe post! Decizia luată de televiziune
MediaFlux
Anul școlar ar putea începe mai devreme. Părinții și patronatele din turism se opun
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil