Mircea Geoană dezvăluie ce i-a spus Prinţul Charles despre România, într-o întâlnire la Palatul Buckingham

Mircea Geoană, fost ministru de Externe şi actual secretar general adjunct al NATO, a povestit joi seara, într-un interviu la Antena 3, o discuție avută cu Prințul Charles al Marii Britanii, cu ocazia unui eveniment la care a fost invitați mai mulți lideri NATO.
Romania TV
13 aug. 2020, 20:09
Mircea Geoană dezvăluie ce i-a spus Prinţul Charles despre România, într-o întâlnire la Palatul Buckingham

„Am fost la un eveniment la Buckingham şi, după ce a trecut partea formală, Prinţul Charles, care nu mă cunoştea, ne-am mai întâlnit, dar evident nu mă ținea minte, a venit spre mine. I-am spus că sunt Mircea Geoană, sunt din NATO, că sunt din România. Îmi spune „Eşti din România?”. Şi efectiv i s-au umezit ochii de emoţie. Instantaneu!

Îmi ia mâna şi îmi spune „Am o rugăminte. Nu ştiu cât timp voi mai avea să vizitez ţara voastră, care este superbă, pe care o iubesc. Am o singură rugăminte. Nu irosiţi ceea ce aveţi. Nu uitaţi că aveţi ultimele păduri virgine din Europa, nu le distrugeţi. Aveţi un patrimoniu aşa frumos, aveţi grijă de el, fiţi mândri de el. Aveţi grijă de ţara voastră”.

Efectiv am avut sentimentul că nu am făcut suficient pentru ţara mea. Lângă el era ducesa de Cambridge, Kate Middleton. Şi îi spune, cu accent britanic perfect, „Kate, ai fost vreodată în România?”. Ea a spus că nu a fost. Şi el spune „Oh, cum nu ai fost? Este singura ţară din Europa pe care te rog să o vizitezi neîntârziat!””, a relatat Mircea Geoană pentru sursa citată.

Citeşte şi: Scădere îngrijorătoare a natalităţii în România. În primele 6 luni ale anului s-a înregistrat cel mai mic număr de naşteri din 2014

DailyBusiness
Avionul lui Donald Trump, întors din drum spre Davos din cauza unei probleme electrice. Președintele SUA a schimbat aeronava
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu Ciprian Deac, înainte de a primi noua ofertă: „E supărat! Poate are dreptate”
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Localitatea din România cu cel mai scurt nume. Are doar două litere
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit: ”Copiii stau cu gândaci în spitale și tu faci stadioane! Au trecut 10 ani de la Colectiv, au spus că o să facă spital de arși”
MediaFlux
Iohannis nu scapă! Tribunalul Sibiu a admis cererea ANAF privid cealaltă jumătate a casei care a aparținut cuplului prezidențial
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day