PANDEMIE. Explozie de cazuri noi în ţările din Europa unde muncesc milioane de români

Țările din Europa care au avut cel mai mult de suferit de pe urma pandemiei, Spania și Italia, se confruntă cu noi creșteri ale cazurilor de coronavirus la sfârșitul verii, relatează BBC. Germania şi Italia au înregistrat în ultimele 24 de ore cel mai mare număr de contaminări cu noul coronavirus din ultimele trei luni şi jumătate.
Romania TV
20 aug. 2020, 09:17
PANDEMIE. Explozie de cazuri noi în ţările din Europa unde muncesc milioane de români

Spania a raportat, miercuri, 3.715 noi contaminări cu coronavirus în 24 de ore, cel mai mare număr de când țara a ieșit din carantina generalizată strictă la sfârșitul lunii iunie.

Italia, de asemenea puternic lovit anterior de virus, a raportat 642 de noi cazuri, cel mai crescut număr de cazuri noi de la sfârșitul lunii mai.

Și Germania cunoaște o revenire a coronavirusului, în condițiile în care bilanțul zilnic de joi a arătat 1.707 noi cazuri, cea mai mare cifră înregistrată din aprilie până acum.

Numeroase alte țări europene au reintrodus restricții de călătorie pe lângă măsurile de distanțare fizică și purtarea măștii în încercarea de a opri din nou răspândirea virusului.

Franţa a raportat 3.776 de noi cazuri şi 399 de focare active, în timp ce Spania, 3.715 de contaminări în ultimele 24 de ore – cea mai mare rată de infectare din aprilie. Marea Britanie a înregistrat 812 noi cazuri în ultimele 24 de ore.

Per ansamblu, Spania are cele mai multe cazuri de Covid-19 înregistrate până în prezent, peste 370.800, urmată de Marea Britanie, cu 323.000, şi Franţa, cu 256.500.

La nivel global, de la descoperirea noului coronavirus la finalul anului trecut în Wuhan (China), au fost înregistrate peste 22,4 milioane de contaminări şi 788.000 de decese, potrivit datelor Universităţii Johns Hopkins.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Dărâmat de moartea „rivalului” Emeric Ienei, Mircea Lucescu a tras un semnal de alarmă: „Să ne ierte Dumnezeu că nu știm să prețuim marile valori”
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Amendă pentru românii care îşi lasă câinii liberi. Vecinii îi pot reclama
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Ce indemnizație primea Emeric Ienei lunar de la statul român
MediaFlux
Se acordă o nouă zi liberă pentru români! Cine poate beneficia de ea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai