Moarte violentă pentru o actriţă de 25 de ani, e tragedia momentului. Tânăra a fost spulberată de un şofer beat, în timp ce mergea pe bicicletă

Actriţa lituaniană Ina Marija Bartaité a murit miercuri, la Vilnius, la vârsta de 25 de ani. Ea a fost victima unui accident, bicicleta pe care o conducea fiind lovită de un autoturism condus de un şofer beat.
Daniel Spătaru
08 apr. 2021, 15:35
Moarte violentă pentru o actriţă de 25 de ani, e tragedia momentului. Tânăra a fost spulberată de un şofer beat, în timp ce mergea pe bicicletă

„Miercuri seara, la Vilnius, o mașină a spulberat o femeie care mergea cu bicicleta în aceeași direcție. Femeia care a murit chiar la faţa locului era născută în anul 1996”, acesta a fost primul comunicat al poliţiei din Vilnius, preluat de publicaţia lrt.lt. La scurt timp s-a aflat că persoana despre a cărei moarte era vorba era fiica regizorului de film Šarūnas Bartas, nimeni alta decât cunoscuta actriţă Ina Marija Bartaitė. Informaţia a fost confirmată pentru portalul amintit de un prieten apropiat al familiei, producătorul Jurga Dikčiuvienė.

Tatăl Inei este un regizor celebru în Lituania, iar mama ei este actrița Jekaterina Golubeva. I. M. Bartaitė a studiat ea însăși actoria în Franța. Unul dintre cele mai proeminente roluri ale sale le-a avut în filmul „Pace în visele noastre” (2015), proiectat la Festivalul de Film de la Cannes. I. M. Bartaitė a jucat și în filmul „Ziua lui Seneca”. „Nu știu de ce astfel de oameni trebuie să plece atât de devreme… Era veselă, foarte deschisă. Voi spune deschis ceea ce alții nu îndrăznesc să zică sau le este rușine. Uneori, Ina părea că nu este de pe această planetă. Am iubit-o foarte mult”, a spus șocată Kristijonas Vildžiūnas, regizorul filmului„ Ziua lui Seneca”.

Citeşte şi Actriţă moartă de Covid, la 34 de ani. Şocant, soţul a părăsit-o când ea se afla pe patul de spital

„Sunt șocat de această veste tragică, în special de circumstanțele sale. M-am întâlnit cu Ina când filmam „Ziua lui Seneca”. Deși nu am avut scene comune, am avut ocazia să ne întâlnim și să comunicăm şi am simțit o simpatie reciprocă. Ina va rămâne în memoria mea ca o personalitate sensibilă, talentată și deschisă”, a spus şi actrița Elžbieta Latėnaitė.

Bărbatul care a provocat accidentul are 36 de ani, conducea un Hyundai şi avea o alcoolemie de 0.98 la mie. El a fost arestat.

Citeşte şi Tragedie, actriţa Jessica Campbell a murit la 38 de ani. Starul din „Election” s-a prăbuşit în cabinetul medical

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce reacție a avut Adrian Mutu după ce a auzit că mulți români cred că era mai bine pe vremea lui Nicolae Ceaușescu
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Radu Naum: ”Eram ironic când am spus că e visul meu să fac un interviu cu David Popovici”
MediaFlux
Motivul pentru care Denisa Coțolan nu își va boteza copilul. Băiatul lui Iancu Sterp nu va fi creștinat prea curând
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj